Anne Sütü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anne Sütü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, bebek için en sağlıklı olan besin kaynağı olarak bilinmektedir. Anne sütü çocuk ve anne arasındaki en güçlü bağ olmaktadır. Anne sütü tek başına bir besin maddesi olmamaktadır. Anne sütü damarlarda dolaşan kan gibi kompleks, yaşayan bir sıvı özelliğe sahiptir. Mikroplarla savaşan ve sağlığa önemli ölçüde destek sunan özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde anne sütünün bebekleri her türlü enfeksiyondan korumasına yardımcı olur. Bir damla anne sütünde yaklaşık olarak 1 milyon beyaz küre bulunur. Makrofaj adı verilen bu hücreler mikropları etkisiz hale getirmektedir. Anne üstünde ayriyeten Immunglobulin A adı verilen ve bebeklerin bağırsaklarını kaplayarak mikropların kana sızmasını engelleyen, alerjik reaksiyon gelişmesine engel oluşturan önemli maddeler bulunmaktadır. İlk günlerde salgılanan kolostrum maddeler özellikle fazla miktarda IgA içermektedir. Erken dönemde mikrop ve yabancı hücrelerde koruma meydana getirir. Kolostrumda olgun sütten daha çok lökosit madde ve enfeksiyondan koruyucu maddeler içermektedir. Anne sütü hem bebek için hem de anne için, fiziksel ve ruhsal gelişimi etkilemektedir. Bebekte enfeksiyon riskini azaltır. Anne sütüyle beslenen bebek genellikle aşırı kilolu olmamaktadır. Bu da bebeklerin ileri yaşlarda obezite riskini azaltan bir etken olmaktadır. Anne bebeği emzirirken salgılanan oksitosin hormonu aslında mutluluk hormonu olarak bilinir. Aynı zamanda annenin doğum öncesi haline dönmesini kolay olur hem rahim toparlanması gerçekleşir hem de alınan kiloların verilmesini kolaylaştırma açısından önem arz etmektedir.


Anne Sütü Faydaları Nelerdir?

 • Anne sütü bebeğin ruh ve vücut sağlığı için en önemli olan besindir.
 • Her zaman hazırdır, temizdir, uygun ısıdadır ve ekonomiktir.
 • Anne sütü sindirilmesi en rahat besin maddesidir. Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun olan özelliktedir.
 • Prematüre bebeği olan annenin sütü o bebeğe uygundur, 1 aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe, 3 aylık bebeği olan annenin sütü 3 aylık bebeğe uygun olmaktadır.
 • Anne sütü bebeğin organları ve sistemlerin gelişmesini sağlayan, bebeğin büyüme faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırıcı etki sağlar.
 • Anne sütü bebeğe ilk 6 ay ihtiyaç oluşturur ve protein maddesi, yağ ve buna benzer her türlü besin maddesi içerir. Bu nedenle D vitamini ve flor dışında hiçbir ek besin maddesine, ek sıvı besine, vitamine gereksinim yoktur.
 • Aşırı şişmanlama riskini en aza indirir.
 • Annenin ilk gelen sütü bebek için oldukça önemlidir yani bebeğin ilk aşısı olmaktadır.
 • Anne sütü içerisinde olduğu akyuvarlar ve koruyucu maddeler sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruma oluşturur.
 • Anne sütü, ishale yol açan mikroorganizmaların oluşmasını en aza indirir.
 • Anne sütüyle beslenen bebeklerin kansızlık oranı az olur. İleri yaşlarda gelişebilecek hastalıkların olası riskini de azaltır. Ani bebek ölümü riskini azaltmaktadır. Bebeğiniz için en doğal bir sakinleştirici olmaktadır.
 • Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlamaktadır, daha iyi uyuma gerçekleştirir. Emzirmeyle anneyle bebek arasında olan duygusal bağ gelişim gösterir. Bebeğinizin zekâ gelişimi anne sütüyle daha iyi olur.
Anne sütü bazen bebeğin ihtiyacından daha fazla gelir ya da anne çalışmaya başladığı için sütü sağması gerekir. Bu şekilde sağılmış olan anne sütü özel süt saklama poşetlerinde ya da süt kaplarında saklanır. Anne sütü oda sıcaklığında 3 saat kadar, buzdolabında ise 3 gün kadar 2-8 derece arasında saklanır. Buzdolabının buzluğunda anne sütü saklanması 3 ay kadar -20 derece altında, derin dondurucuda ise anne sütü 6 ay -70 derece saklanabilir. Dondurulan süt poşetleri, oda sıcaklığında bekletilerek buzu açılır. Buzu çözülen anne sütü, sıcak su dolu bir kabın içinde bekletilerek ısıtılır. Süt kesinlikle kaynatılmaz. Sütün protein yapısının bozulmaması açısından asla tekrar dondurulmaz.

Anne Sütü Yorumları

soru

elvan

06 Kasım 2017 Pazartesi

Benim 2cocogum var oglumda sutum coktu gunden gune fazlalasiyordu ama kirkliyken gece disari ciktim korktum bir an sutum kesildi inek sutu verek oglumu buyuttum simdi iki aylik bir kizim var ilk onceleri dolu dolu olon goguslerim gunden gune kesilmeye basladi simdi bir tanesi kesildi digeri azda olso var ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Oktüremiş

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Sütünüzün gelmesi için bol bol süt içip yoğurt yemelisiniz. Ayrıca günlük olarak bulguru mutlaka tüketmelisiniz. yani size protein ve karbonhitrad içeren yiyecekleri günlük olarak tüketmenizi öneririm. bunun yanında bol sıvı da tüketmelisiniz. sütünüz az diye emzirmekten vazgeçmeyin. çünkü bebek emdikçe sizinde sütünüz bir süre sonra gelecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Popüler İçerikler

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütü Neden Azalır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları Nelerdir?

Anne Sütü Yağlı Olursa

Anne Sütü Yağlı Olursa

Anne Sütünü Artıran Meyveler

Anne Sütünü Artıran Meyveler

Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Saklanır?

Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Saklanır?

Anne Sütü Kaç Saatte Oluşur?

Anne Sütü Kaç Saatte Oluşur?

Elle Anne Sütü Sağma

Elle Anne Sütü Sağma

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Hurma Anne Sütü Yapar mı? Arttırır mı?

Hurma Anne Sütü Yapar mı? Arttırır mı?

Anne Sütü Kaç Saatte Bozulur?

Anne Sütü Kaç Saatte Bozulur?

Anne Sütünü Artıran Dualar Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Dualar Nelerdir?

Anne Sütü Yapan Yiyecekler

Anne Sütü Yapan Yiyecekler

Anne Sütünü Artıran İncir Kürü

Anne Sütünü Artıran İncir Kürü

Anne Sütü Neden Gelmez?

Anne Sütü Neden Gelmez?

Anne Sütünün Fazla Gelmesi

Anne Sütünün Fazla Gelmesi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6