Yeni Doğum Yapan Anne Sütü Gelmiyorsa
10 Temmuz 2024

Yeni Doğum Yapan Anne Sütü Gelmiyorsa


Yeni doğum yapan annenin sütü gelmiyorsa, yapacağı ilk şey sakin olmaktır. Özellikle ilk kez anne olan kadınların aklında binlerce soru ve korku varken, bir de anne sütü gelmiyorsa, bu durum anneyi paniğe sevk edebilir. Genellikle doğumun hemen sonrasında hormonal değişikliklere bağlı olarak annenin memelerinden kolostrum adı verilen ve halk arasında ağız sütü olarak adlandırılan sıvı gelir. Bu ilk süt, bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. İçerisinde yüksek oranda koruyucu antikorlar vardır ve besin değeri çok yüksektir. Yaklaşık ilk bir hafta boyunca bebek bu süt ile dünyaya adapte olmaya çalışır. Özellikle sezaryen ile yapılan doğumlarda bazen annenin sütü gelmesi bir günü bulabilir.

Yeni Doğum Yapan Annenin Sütü Gelmeme Nedenleri

Bebek doğduktan sonra beynin hipofiz bölgesinden Prolaktin ve Oksitosin isimli hormonlar salgılanır. Bu hormonların görevi, memelerin süt salgılamasını ve süt miktarının artırılmasını sağlamaktır. Özellikle sezaryen ile gerçekleştirilen doğum sonrasında bu hormonların salgılanması 24 saati geçebilir. Erken doğum yapan kadınlarda süt bezleri henüz süt salgılamak için tam hazır olmayabilir. Anne, sıvı kaybına uğramış ve doğum stresi altında olduğundan süt gelmesi gecikebilir. Bunların hepsinin geçici nedenler olduğu unutulmamalıdır.

Yeni Doğum Yapan Anne Sütü Gelmiyorsa Ne Yapılır?

Bu durumda yapılması gereken, bebeğin memeyi emmesini sağlamaktır. Bebek ilk doğduğunda kendine yetecek kadar bir enerji deposuyla doğar. Anneyi emdikçe, artık kendi enerjisini kendisi üretebilecek hale gelir. Ancak hayatının ilk günlerinde yeni annelerin sandığı kadar çok süte ihtiyacı yoktur. Her emmede yaklaşık iki çay kaşığı kolostrum, bebeğin küçük midesi için yeterlidir. Bazı anneler bu miktarı yeterli bulmayarak panik yapabilirler. Bilinmesi gereken şey, bebek emdikçe memelerden gelen süt miktarının artacağıdır. Bu yüzden anneler vazgeçmeden, ısrarla ve doğum sonrası mümkün olduğunca erken bir zamanda (yarım saat içinde) bebeklerini emzirmelidirler. Bebek emmekten yoruluncaya kadar emzirilmeli, süt gelmiyorsa durmasına izin verilmemeli, boynu, ayakaltı gıdıklanarak veya topuğu sıkılarak emmeye devam etmesi sağlanmalıdır. Bebek emmekten yorulursa, göğüs pompası ile meme sağılmaya devam edilmeli ancak göğüs pompasının bebeğin emmesi kadar etkili olmadığı unutulmamalıdır.

Annenin sakin olması önemlidir çünkü stres, süt sağımını olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun dışında bol sıvı, özellikle su alımına dikkat edilmelidir. Sıvı tüketimi arttıkça anne sütü üretimi de artacaktır. Yeni doğum yapan annenin sütü yetmediği durumlarda, bebeğe gücünü kaybetmemesi için bir miktar mama, hekim kontrolünde verilebilir. Ancak bu mamanın miktarı çok az olmalı ve amacı, bebeğin memeyi emecek kadar gücü kendisinde bulabilmesi olmalıdır.

En önemli olan şey ise annenin emzirmekten vazgeçmemesi, ısrarla bebeğine meme vermesidir. "Sütüm gelmiyor, bebeğimi emziremeyeceğim" gibi düşüncelere kapılmamalı, ısrarla emzirilirse er ya da geç sütün yeterli miktarda geleceği bilinmelidir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Yeni doğum yapan annenin süt üretimini artırmak için dikkate alması gereken bazı öneriler bulunmaktadır:

  • **Beslenme:** Anne, dengeli ve besleyici bir diyet takip etmelidir. Protein, vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

  • **Dinlenme:** Yeterli uyku ve dinlenme, süt üretimini artırabilir. Anne, fırsat buldukça dinlenmeli ve uyumalıdır.

  • **Destek:** Eş ve aile desteği, annenin moralini yüksek tutarak süt üretimini olumlu yönde etkileyebilir.

  • **Masaj:** Meme masajı, süt kanallarının açılmasına yardımcı olabilir ve süt üretimini artırabilir.

  • **Sık Emzirme:** Bebeğin sık sık emzirilmesi, süt üretimini teşvik eder. Talep arttıkça arz da artacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Denizalp

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba yeni doğum yapan annenin sütü gelmemesinin nedenleri ne olabilir acaba?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Denizalp, yeni doğum yapan annenin sütü gelmemesinin çeşitli nedenleri olabilir. Stres, yetersiz beslenme, hormonal dengesizlikler, bebeğin emme tekniklerindeki sorunlar veya annenin yeterince dinlenememesi gibi faktörler bu duruma yol açabilir. Bir uzmanla görüşmek en sağlıklısı olacaktır.

2. Cevap
cevap

Zevra

Merhaba, süt oluşumunu etkileyen en büyük faktörlerden biri üzüntü ve aşırı stres durumlardır. Günümüzde birçok kişi annenin yiyip içtiklerinden kaynaklı olduğunu düşünse bile genellikle bu durum tamamen farklıdır. Yiyip içilen yiyeceklerin yanında kesinlikle stres daha büyük önem taşımaktadır. Eğer buna rağmen sütünüz olmuyor ise doktorunuz ile bir görüşme sağlayabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütü Neden Azalır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anne Sütü İçeriği Nelerdir?

Anne Sütü İçeriği Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Mide İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Mide İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anne Sütü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anne Sütü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Anne Sütü Emmiyorsa

Bebek Anne Sütü Emmiyorsa

Anne Sütü Neden Gelmez?

Anne Sütü Neden Gelmez?

Güncel

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Güncel

Anne Sütünü Artıran Meyveler

Anne Sütünü Artıran Meyveler

Güncel

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Anne Sütü Nasıl Sağılır?