annesutu.gen.tr https://www.annesutu.gen.tr Anne Sütü, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, annesutu.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Tue, 31 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Anne Sütü Kaç Saatte Bozulur https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-kac-saatte-bozulur.html Wed, 14 Nov 2018 16:35:22 +0000 Anne sütü kaç saatte bozulur konusu özellikle çalışan annelerin merak ettiği konular arasındadır. Çalışan anneler ve uzun süreli olarak bebeğinden uzakta vakit geçirmek zorunda kalan anneler, uzakta bulundukları zamanlarda be Anne sütü kaç saatte bozulur konusu özellikle çalışan annelerin merak ettiği konular arasındadır. Çalışan anneler ve uzun süreli olarak bebeğinden uzakta vakit geçirmek zorunda kalan anneler, uzakta bulundukları zamanlarda bebeklerinin anne sütünden mahrum kalmaması için sütlerini sağıp saklarlar.

Anne sütü bebek gelişiminin en önemli temel maddesidir. Uzmanlar yeni doğan her bebeğin ilk 6 ay boyunca eğer mümkünse sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini ve yine eğer mümkünse 2 yaşına kadar ek gıda ile birlikte anne sütüne devam edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu nedenle emziren anneler sütlerinin tek damlasının bile ziyan olmadan çocuklarına ulaşması için uğraşıyorlar. Günün 24 saatini bebeğiyle beraber geçirebilme şansına sahip emziren anneler için bebeğini anne sütü ile beslemek çok kolay iken, çalışan ve çocuğunun anne sütünden uzak kalmamasını isteyen anneler için bu işlem maalesef oldukça zordur.

Çalışan annelerin sütlerini bebeklerine ulaştırmalarının tek yolu günün belirli saatlerinde sütlerini sağıp saklamaktır. Bu da annelerin aklına ilk olarak anne sütü kaç saatte bozulur ve anne sütünü nasıl saklamalıyım sorularını getiriyor.

Anne sütünün içeriğinde bulunan ve bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan antikorlar, aynı zamanda süt içerisinde bakteri üremesine karşı da oldukça etkilidir. Ancak yinede sütte bulunan ve bağışıklık sistemini güçlü tutan canlı hücrelerin daha az kayba uğraması açısından saklama koşulları çok önemlidir. Şimdi hangi koşullarda anne sütü kaç saate bozulur bir göz atalım.
 • 15 derecelik oda sıcaklığında bırakılan anne sütü 24 saat içinde tüketilmelidir. 24 saatten sonra bozulmuştur ve kullanılmamalıdır.
 • 19-22 derecelik oda sıcaklığındaki anne sütü 10 saat dayanabilir. Daha sonra tüketilmemelidir.
 • 25 derece ve üzeri oda sıcaklığında 4-6 saat sonrasında bozulmaya başlar.
 • 0-4 derecedeki buzdolabında 8 gün süreyle saklayabilirsiniz. 8. günden sonra kullanılmamalıdır.
 • Tek kapılı buzdolaplarının buzluğunda maksimum 2 haftadan sonra bozulmaya başlar.
 • Çift kapılı buzdolaplarının buzluğunda 3-4 ay sonra bozulmaya başlar.
 • Derecesi sabit olan derin dondurucuda -19 derecede 6 aydan sonra bozulmaya başlar. Ancak dondurucuda saklanan sütler antikorların çoğunu kaybederler.
 • Dondurucudan çıkartılıp çözdürülen anne sütü kaç saatte bozulur diye merak edenler için bu sütler 24 saat içerisinde tüketilmelidir.
Yukarıda verilen bu süreler içerisinde kullanılamayan anne sütleri, kesinlikle kullanılmamalı atılmalıdır.
]]>
Anne Sütü Yapan Yiyecekler https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-yapan-yiyecekler.html Wed, 14 Nov 2018 16:57:59 +0000 Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, Dünyanın en mucizevi bir besini olan anne sütü, bebekler için son derece önemli bir besindir. Anne sütünün önemli olması içerisinde bulunan özel yapıdan ve zengin bir protein içerisinde sahip Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, Dünyanın en mucizevi bir besini olan anne sütü, bebekler için son derece önemli bir besindir. Anne sütünün önemli olması içerisinde bulunan özel yapıdan ve zengin bir protein içerisinde sahip olmasından kaynaklanır. Yeni doğan bebeklere ilk altı ay yalnızca anne sütünün verilme bebeğin ilerleyen zamanlarda karşına çıkacak olan bazı kronik hastalıkların riskini azaltır ve tek başına bebeğin büyüme ve gelişmesine yetecek kadar besin ögeleri içerir. Son derece önemli olan anne sütü ile beslenen bebeklerin enfeksiyon hastalıklara yakalanma olasılığı daha azdır ve gelişimleri de daha iyi olmaktadır. Bebek için her zaman temiz ve mikropsuz olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren anne sütü bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Anne sütünün yeterli miktarda gelmesi ve artması birçok nedene bağlıdır. Anne sütünü artırmak için düzenli ve dengeli beslenme son derece önemlidir. Bebekler için oldukça önemli olan anne sütünü artırmak için birçok yiyeceklerden faydalanabilirsiniz.

Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir
 
Protein  içeren gıdalar, annelerin her gün kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi protein içeriği yüksek olan gıdaları tüketmesi anne sütünü büyük bir oranda artırarak düzenler.

Sarımsak, birçok faydasının yanı sıra anne sütünü artırma özelliğine sahip olan sarımsak, yiyen annelerin bebeklerinin daha süre emdikleri bilinmektedir. Emziren anneler sarımsağı tek başına taze olarak ya da yemeklerde tüketebilirler.

Dereotu, büyük oranda kalsiyum, magnezyum ve demir kaynağı olan dereotu, süt arttırıcı özelliğe sahiptir. Salatalarda, yemeklerde  ya da çay olarak anne sütünü artırmak için kullanılabilir.

Sebzeler, besin değeri oldukça yüksek ve sindirimi kolay olan ıspanak, bezelye, kuşkonmaz, kabak, taze fasulye gibi sebzeler anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda vitamin ve mineral kaynağı olan bu yeşil sebzeler süt salgılanmasını sağlayan hormonun üretilmesine ne yardımcı olur. Yeşil sebzelerin yanı sıra pancar, patates ve havuç gibi sebzeler de süt yapımına yardımcı olan karotin içerdiği için emzirme döneminde tüketilmesinde fayda vardır.

Meyveler, incir, dut, üzüm gibi birçok meyve anne sütünü artırır ve annelerin vücudunu kuvvetlendirir.

Bakliyat, her çeşit bakliyat özellikle de kırmızı mercimek anne sütünü büyük bir oranda artırır ve demir bakımından oldukça zengin olan bakliyatların emzirme döneminde sık tüketilmesi tavsiye edilir.

Kuru meyve ve kuruyemişler, badem, kaju fıstığı, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler süt üretimini artırır. Bunun yanında kuru incir ve kuru kayısı gibi kurutulmuş meyvelerde anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir.

Yağlar, tereyağı, zeytinyağı ve susam yağı gibi bazı sağlıklı yağlar süt üretiminin artırılmasına yardımcı olur.

Yulaf, anne sütünü artıran etkiye sahip olan yulaf, süt ile beraber yada pişirerek tüketildiğinde anne sütünün artırılmasında oldukça etkilidir.
]]>
Ahmet Maranki Anne Sütünü Artıran Yiyecekler https://www.annesutu.gen.tr/ahmet-maranki-anne-sutunu-artiran-yiyecekler.html Thu, 15 Nov 2018 09:11:41 +0000 Ahmet Maranki Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler konusunda yeni doğum yapan anneleri bebeklerini doyuramama telaşı sardığı konulara çözüm olarak rahatlatmaktadır.  Bunun için doğal kürlerin yanında annelerin özellikle di Ahmet Maranki Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler konusunda yeni doğum yapan anneleri bebeklerini doyuramama telaşı sardığı konulara çözüm olarak rahatlatmaktadır.  Bunun için doğal kürlerin yanında annelerin özellikle dikkat etmesi gereken bazı noktalara da değinerek yol göstermektedir. Lohusalık anneler için özel ve oldukça duygusal bir durumdur. Bu durumda annenin sütü yeterince gelmediği zaman takviye olarak anne sütüne geçilebilir. Bu işleme başlamadan önce Ahmet Maranki'nin sunmuş olduğu bitkisel kürleri deneyerek öncelikle sütü arttırmaya yönelik uygulamaları deneyebilirsiniz.

Özellikle ısırgan otu, rezene çayı geleneksel olarak geçmişten beri bilinen en iyi süt arttırıcı yiyecekler kategorisinde yer almaktadır. Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayını tüketmek anne sütünün kalitesini arttıran bir uygulama olacaktır. Bunun yanında soya fasulyesinin tüketmek de sütün kalitesinin artıran ve bol gelmesini sağlayan yiyecekler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Soya Fasulyesi bebeğin zekasının gelişimini etkileyen çok faydalı bir besin türüdür. Lohusa döneminde sütü arttırıcı yiyecekler arasında Maranki'nin özellikle vurguladığı esmer şeker, limon, fesleğen, gül suyu, maydanoz, tarçın ve dereotu da süt arttırıcı yiyecekler arasında yer almaktadır.

Anne Sütünü Arttırıcı Doğal Kürler Nelerdir

Maranki'nin lohusa anneler için tavsiye ettiği kürler arasında basit şekilde hazırlanabilen çaylar da yer almaktadır. Bunun için 2 su bardağı kaynatmış olduğunuz suyun içine 8-10 gram kadar ısırgan otu koyarak 10 dakika kadar dinlendirin. Arzuya göre bal ile tatlandırarak günde bir su bardağı miktarı tüketin. Bu kür sütün daha kaliteli olmasını sağlayan ve bol olmasına katkı sağlayan doğal bir karışımdır. Maranki'nin süt arttırıcı besinler arasında özellikle nohudu bol tüketmek de sütün çoğalmasını sağlayan yiyecekler arasında yer almaktadır. 

Çay olarak kaynatılmış bir su bardağı suyun içerisine 4 veya 10 gram kadar fesleğen tohumu ekleyerek tüketmek de sütün kaliteli bir şekilde artırımını sağlayacaktır. Bu uygulanacak olan çayların süre olarak belli bir aralıkları bulunmamakla birlikte düzenli olarak tüketilmesi daha etkili olacaktır. 

Anne Sütünü Arttırıcı Yiyeceklerin Yanında Neler Yapılması Gerekmektedir

Maranki'nin süt arttırıcı yiyeceklerin yanı sıra annenin özellikle bebeğine karşı yetersiz süt ürettiğini düşünme eyleminden mutlaka uzak durması gerektiği üzerinedir. Bebeğe yetecek kadar sütün üretilmemesi oldukça nadir olan bir durum olmasıyla beraber bebeğin her yaptığı hareketin süte bağlanmaması gerekmektedir. Bebek meme emerken sütü çıkarabilir hatta aşırı gaz oluşumu ile karşılanabilmektedir. Bu tip durumlarda öncelikle annenin psikolojik olarak kendini rahat hissetmesi ve her olayı bebeğe sütün yetersiz geldiği durumuna bağlamaması da sütün oluşumunu arttırıcı hareketler arasında yer almaktadır.

Maranki'nin bitkisel kürleri ve bitkisel yiyeceklerin dışında anne sütünü arttırıcı bilinen geleneksel en güzel yöntem ise günde bol miktarda su tüketimidir. Ayrıca annenin sağlıklı şekilde dinlenmesi de süt arttırıcı davranışlar arasında yer almaktadır

]]>
Anne Sütünü Yağlandıran Yiyecekler https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-yaglandiran-yiyecekler.html Fri, 16 Nov 2018 09:10:50 +0000 Anne sütünü yağlandıran yiyecekler, yeni annelerin en çok dikkat ettikleri ve sıklıkla araştırdıkları konular arasındadır. Çünkü anne sütünün yağlanması demek sütün daha besleyici, doyurucu ve güçlendirici yani daha k Anne sütünü yağlandıran yiyecekler, yeni annelerin en çok dikkat ettikleri ve sıklıkla araştırdıkları konular arasındadır. Çünkü anne sütünün yağlanması demek sütün daha besleyici, doyurucu ve güçlendirici yani daha kaliteli hale gelmesi demektir. Buda emen bebeğin az miktarda süt ile dahi gerekli ve yeterli besinleri alabilmesi anlamına gelir. Halk arasında ''sütüm az ama besliyor'' gibi cümleler sıklıkla duyulur. İşte bu cümle sütün yağlı olduğu anlamına gelmektedir. Anne sütünü yağlandıran yiyecekleri aşağıda maddeler halinde listeledik. 
 • Yumurta: Yumurtada bulunan A, C, E vitaminleri ve fosfor, çinko ve iyot gibi mineraller en önemli ve etkili protein kaynaklarıdır. Emziren annelerin haftada en az 3 kere hatta eğer mümkünse günde 1 tane ve yine mümkünse haşlanmış şekilde yumurta tüketmeleri gerekmektedir. Böylece bebeğin gelişiminde önemli rolü olan protein içeriğinin çoğu yumurtadan karşılanmış oluyor.
 • Yoğurt: Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan yoğurt, beslenmede, hem annenin bebeğiyle paylaştığı mineral depolarının dolması hem de anne ile bebeğin kemik ve diş sağlığı için oldukça önemli bi yere sahiptir. Bu nedenle annenin günde 2 yada 3 su bardağı yoğurt tüketmesi önerilmektedir.
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Mevsimine uygun olarak ıspanak, semizotu, maydanoz, dereotu, nane, lahana, roka, tere, brokoli ve benzeri yeşillikler anne sütünü yağlandıran yiyecekler arasındadır. Bu yiyecekler başta folik asit olmak üzere bir çok vitamini almamızı sağlayarak ilerde bebekte oluşabilecek anemi riskinin önüne geçiyor. Ayrıca sağladığı folik asit sayesinde bebeklerde gelişim geriliği ve felçlik gibi problemlerin önlenmesini sağlıyor.
 • Yağlı tohumlar: Ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler, zengin yağ asidi, vitamin ve mineral içerikleri ile sütün daha kaliteli olmasına ve bebeğin sinirsel gelişimine fayda sağlıyor. Bu tarz kuruyemişlerin kavrulmamış yani çiğ olarak satılanları tercih edilmeli.
 • Zeytin ve zeytinyağı: Yağ asidi bileşimleriyle anneden bebeğe dengeli bir yağ asidi bileşimi salgılıyor. Bebeğin bağışıklığını güçlendirirken, bağırsak faaliyetlerini düzenleyip, gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi problemleri çözmede yardımcı oluyor. Bu nedenle salata ve soslarda bolca kullanılması öneriliyor.
 • Balık: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden kalp damar hastalıklarına, beyin gelişiminden diyabete kadar sayısız faydası olan balık, özellikle bebeğin beyin ve göz sağlığı için önemli bir besindir. Mevsimine uygun şekilde anneler tarafından haftada 2-3 kez tüketilmesi tavsiye edilirken, kızartma değil fırında pişirilmesi öneriliyor.
 • Kırmızı et: Bebeğin büyüme ve gelişmesinde çok önemli rolü olan demir mineralinin en çok bulunduğu besin kırmızı ettir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. Haftada 3-4 kez kırmızı et tüketilmesi önerilir.
 • Kuru baklagiller: Mercimek, nohut, fasulye gibi besinler çok kaliteli bitkisel proteine sahiptirler. Bebeğin özellikle 2 yaşına kadar olan büyüme ve gelişimi, hücre yenileme, kan yapımı, doku onarımı, bağışıklık sistemi gibi bir çok olayın gerçekleşmesinde önemli rolü olan kuru baklagiller haftada 2-3 kez tüketilmelidirler.
 • Renkli Biberler: Anne sütünü yağlandıran yiyecekler arasında bulunan kırmızı, sarı ve yeşil biberler içerdikleri yüksek orandaki A vitamini sayesinde, bebeğin göz sağlığı açısından olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca antioksidan özelliği ile anne ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kuru meyveler: İçeriğindeki mineral, vitamin, lif ve fitobesinler ile emzirme dönemindeki ihtiyaçların karşılanmasını sağlıyor. fitobesinler kanser savaşçısı olarak tanınıyor. Günlük tüketilen 4 porsiyon meyvenin 2 porsiyonunu kuru meyveler oluşturmalıdır.
]]>
Anne Sütünü Artıran Meyveler https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-artiran-meyveler.html Fri, 16 Nov 2018 11:44:01 +0000 Anne sütünü artıran meyveler: Bebek emziren  anneler genellikle sütleri azaldığında genel olarak bilinçsiz ve yanlış beslenirler. Bu bilinçsiz beslenme nedeniyle belki süt artar fakat besleyiciliği azalabilir. Annelerin s Anne sütünü artıran meyveler: Bebek emziren  anneler genellikle sütleri azaldığında genel olarak bilinçsiz ve yanlış beslenirler. Bu bilinçsiz beslenme nedeniyle belki süt artar fakat besleyiciliği azalabilir. Annelerin sütlerini artırmak için tahin helvası, dut, beyaz üzüm ve incir yeyip çok su içmeleri gerekir. İncir, anne sütü artmasını yardımcı olacaktır. Kış dönemlerine girerken vücudun direncini destekleyerek, rahatsızlıklara karşı yüksek derecede direnç savunma sağlar. Eğer bebeğiniz normal büyümesini sürdürüyorsa sütünüz büyük ihtimalle yeterli geldiğini düşünebiliriz. Fakat eğer bebeğinizin gelişiminin gerilediğini düşünüyorsanız ya da en azından bir şekilde daha çok süt olmasını istiyorsanız öncelikle bebeğinizi sürekli olarak emzirmeye özen göstermelisiniz. Çünkü anne sütü, çocuk emdikçe çoğalır. Bunun yanında, anne sütünü artıran çeşitli besinlerden de faydalanabiliriz.

Anne sütü nasıl artar: 

Anne sütünü arttırmak için önce yapılacak olan şeyler düzenli ve dengeli beslenmenin yanında bol su içtiğinizden emin olmaktır. Süt içmek de çok faydalıdır. Bunun yanında, bebeğiniz her istediğinde ve doğru olarak emzirme şekliyle bebeğinizi emzirmek önemlidir. Çocuk memeyi doğru ve iyi kavrayamazsa yeterince sütü emmeden yorulup memeyi bırakacaktır. Ayrıca, çocuk memeyi güzel kavrayamayınca daha fazla hava yutacağı için gaz ağrısı artacaktır.

İncir, anne sütü artmasını sağlar. Kış aylarında girerken vücudun direncini artırıp rahatsızlıklara karşı anneye yüksek oranda direnç  sağlar. 

Beyaz dut / dut kurusu, anne sütünü çok belirgin bir şekilde artırır. Ve Kansızlığa iyi gelirken aynı zamanda bünyeyi kuvvetlendirir. Oral bölgeler, bademcik iltihabı, boğaz enfeksiyonu, diş eti rahatsızlıkları, soğuk algınlığı mide rahatsızlığı  öksürük gibi hastalıklar için çok yararlıdır. Ateş düşürücü etkiye sahip olduğundan. Karaciğer için gerekli enerjiyi sağlar. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemine çok faydalıdır. Hazmı kolaylaştırıcı tesiri vardır. 

Beyaz üzüm, Yeni anne olanlar için süt artırır bunun yanında Kalp damar hastalıkları için etkilidir ve daha önce kalp ve damar hastalığı  geçirenler için oldukça yararlı olduğu görülmüştür.  Ritim bozukluğu rahatsızlığını giderir. 

Havucun içeriğinde meme dokusunun sağlıklı gelişebilmesini ve süt oluşumunu destekleyerek östrojen benzeri görevler yapan, bitkisel bir kimyasal olan fit östrojen bulunmaktadır. Süt üretimini artırıyor. Östrojen hormonu meme yapısı içerisindeki süt kanallarını geliştiriyor. Ayrıca havuç çok iyi bir beta karaten kaynağı ve emzirme sürecine göre artan beta karaten ihtiyacını karşılamaktadır.

]]>
Anne Sütünün Fazla Gelmesi https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunun-fazla-gelmesi.html Sat, 17 Nov 2018 00:32:47 +0000 Anne sütünün fazla gelmesi pek çok emziren anne için bulunmaz bir nimettir. Bebeğin beslenmesindeki önemi nedeniyle ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebek için anne sütünün yeterli olması çok önemlid Anne sütünün fazla gelmesi pek çok emziren anne için bulunmaz bir nimettir. Bebeğin beslenmesindeki önemi nedeniyle ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebek için anne sütünün yeterli olması çok önemlidir. Anne sütünün bebeğin ihtiyacından daha fazla gelmesi durumunda ise emzirmenin bitmesinin hemen ardından fazla gelen anne sütü el ile veya bir göğüs pompası yardımıyla sağılmalı, sağılan süt uygun şekilde muhafaza edilmelidir. 

Anne sütü neden fazla gelir

Bu nedenlerin başında meme dokusunun fazlalığı, hormonların beyin tarafından fazla salgılanması, bol su tüketilmesi ve bebeğin yeterli miktarda emmesinin yanı sıra anne sütü sağma makinası kullanımı gelir.

Anne sütünün fazla gelmesi sakıncaları nelerdir

Anne sütünün fazla gelmesi durumunda eğer bebek doyduktan sonra kalan süt sağılmazsa göğüste birikerek ağrı, yanma, süt kanalı tıkanması gibi şikayetlere yol açabileceğinden mutlaka fazla süt sağılarak saklanmalıdır. Sağılan süt oda sıcaklığında iki saat, buzdolabında iki gün, derin dondurucuda ise 3-4 ay saklanabilir. Eğer anne sütü bebeğin emmesi sırasında memeden aşırı derece de geliyorsa bu durum bebeğin rahatsız olmasına, hatta genzine kaçmasına sebep olacaktır. Bebeğin huzursuz emmesi ve emerken sürekli boğuluyor gibi olması bu durumun göstergesidir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bebeği emzirirken daha yatay bir pozisyonda durmak ve işaret ve orta parmakla meme başına hafifçe baskı uygulayarak memeden süt çıkış hızını ayarlamak gerekmektedir.

Anne sütü fazla gelmesi durumunda ne yapılmalıdır

Anne sütü her emzirme seansında ilk başlarda sulu ve yağı az, emmenin sonlarına doğru daha yoğun ve besin değeri yüksek yağlı şekilde gelir. Bu yüzden özellikle sütü fazla gelen annelerin bebeğin tek memeyi tamamen emmesini sağlaması gerekmektedir. Bunun için önce biraz memeden sulu süt sağılıp sonra bebek emzirilmeye başlandıktan sonra bebeğin bıraktığı yerden sonra tekrar sağmaya devam edilmelidir. Böylelikle bebek hem sulu sütten, hemde yağlı sütten alabilmiş olacaktır ve sağdığımız sütte aynı şekilde karışık oranlı olmuş olacaktır. Diğer memede yoğun bir süt kalacak kadar çok süt kalıyorsa o memedeki sütün de tamamı sağılarak boşaltılmalıdır. 

Anne sütünün fazla gelmesi durumunda süt annelikte yapılabilir. Yakın çevrede sütü olmadığı için bebeğini mamayla beslemek zorunda kalan annelere fazla süt sağılarak verilebileceği gibi kendi bebeğinizi besledikten sonra arta kalan sütle bir başka bebeği de beslemek mümkündür. Fazla gelen sütün azaltılması için yapılabilecek bazı şeyler olsa da buna gerek yoktur. Fazla sütün değerlendirilmesi daha önemlidir ve anne sütünün fazla olması doğum sonrası kilolarında hızlı bir şekilde verilmesine yardımcı olur.
]]>
Yeni Doğum Yapan Anne Sütü Gelmiyorsa https://www.annesutu.gen.tr/yeni-dogum-yapan-anne-sutu-gelmiyorsa.html Sat, 17 Nov 2018 06:24:03 +0000 Yeni doğum yapan anne sütü gelmiyorsa yapacağı ilk şey sakin olmaktır. Özellikle ilk kez anne olan kadınların aklında binlerce soru ve korku varken birde anne sütünün gelmemesi anneyi paniğe sevk edebilir. Genellikle doğum Yeni doğum yapan anne sütü gelmiyorsa yapacağı ilk şey sakin olmaktır. Özellikle ilk kez anne olan kadınların aklında binlerce soru ve korku varken birde anne sütünün gelmemesi anneyi paniğe sevk edebilir. Genellikle doğumun hemen sonrasında hormonal değişikliklere bağlı olarak annenin memelerinden kolostrum adı verilen ve halk arasında ağız sütü olarak adlandırılan sıvı gelir. Bu ilk süt bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. İçerisinde yüksek oranda koruyucu antikorlar vardır ve besin değeri çok yüksektir. Yaklaşık ilk bir hafta boyunca bebek bu süt ile dünyaya adapte olmaya çalışır. Özellikle sezaryen ile yapılan doğumlarda bazen annenin sütünün gelmesi bir günü bulabilir.

Yeni doğum yapan annenin sütü gelmeme nedenleri: 

Bebek doğduktan sonra beynin hipofiz bölgesinden Prolaktin ve Oksitosin isimli hormonlar salgılanır. Bu hormonların görevi memelerin süt salgılaması ve süt miktarının arttırılmasıdır. Özellikle sezeryan ile geçekleştirilen doğum sonrasında bu hormonların salgılanması 24 saati geçebilir. Erken doğum yapan kadınlarda süt bezleri henüz süt salgılamak için tam hazır olmayabilir. Anne sıvı kaybına uğramış ve doğum stresi altında olduğundan sütün gelmesi gecikebilir. Bunların hepsinin geçici nedenler olduğu unutulmamalıdır.
 
Yeni doğum yapan anne sütü gelmiyorsa ne yapılır

Bu durumda yapılması gereken bebeğin memeyi emmesini sağlamaktır. Bebek ilk doğduğunda kendine yetecek kadar bir enerji deposuyla doğar. Anneyi emdikçe artık kendi enerjisini kendisi üretebilecek bir hale gelir ancak hayatının ilk günlerinde yeni annelerin sandığı kadar çok süte ihtiyacı yoktur. Her emmede yaklaşık iki çay kaşığı kolostrum bebeğimizin küçük midesi için yeterlidir. Bazı anneler bu miktarı yeterli bulmayarak panik yapabilirler. Bilinmesi gereken şey bebek emdikçe memelerden gelen süt miktarının artacağıdır. Bu yüzden anneler vazgeçmeden, ısrarla ve doğum sonrası mümkün olduğunca erken bir zamanda (yarım saat içerisinde) bebeklerini emzirmelidirler. Bebek emmekten yoruluncaya kadar emzirilmeli, süt gelmiyorsa durmasına izin verilmemeli, boynu, ayakaltı gıdıklanarak veya topuğu sıkılarak emmeye devam etmesi sağlanmalıdır. Bebek emmekten yorulursa göğüs pompası ile meme sağılmaya devam edilmeli ancak göğüs pompasının bebeğin emmesi kadar etkili olmadığı unutulmamalıdır. Annenin sakin olması önemlidir çünkü stress süt sağımını olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun dışında bol sıvı, özellikle su alımına dikkat edilmelidir. Sıvı tüketimi arttıkça anne sütü üretimide artacaktır. Yeni doğum yapan annenin sütü yetmediği durumlarda bebeğe gücünü kaybetmemesi için bir miktar mama hekim kontrolünde verilebilir ancak bu mamanın miktarı çok az olmalı ve amacı bebeğin memeyi emecek kadar gücü kendisinde bulabilmesi olmalıdır. En önemli olan şey ise annenin emzirmekten vazgeçmemesi, ısrarla bebeğine meme vermesidir. "Sütüm gelmiyor, bebeğimi emziremeyeceğim" gibi düşüncelere kapılmamalı, ısrarla emzirilirse er ya da geç sütün yeterli miktarda geleceği bilinmelidir.
]]>
Anne Sütünü Artıran Kuruyemişler https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-artiran-kuruyemisler.html Sun, 18 Nov 2018 05:55:15 +0000 Anne Sütünü Artıran Kuru yemişler, Emziren annelerin en büyük korkularından biri de anne sütlerinin bebeklerine yetip yetmemesi düşüncesidir. Bu nedenle annelere tavsiye edilen ve anne sütünün artmasına yardımcı olacak bir ç Anne Sütünü Artıran Kuru yemişler, Emziren annelerin en büyük korkularından biri de anne sütlerinin bebeklerine yetip yetmemesi düşüncesidir. Bu nedenle annelere tavsiye edilen ve anne sütünün artmasına yardımcı olacak bir çok besin ögesi bulunmaktadır. Bunların başında da kuru yemişler gelmektedir. Allahu Tealanın mucizesi olan anne sütünün yerini hiç bir besin ögesi karşılayamamaktadır. Çünkü anne sütünün yerini hiç bir şey tutmaz. Ancak bir çok kuru yemiş ile anne sütünün artması mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki anne sütünün azalmasına neden olan bir çok etkende ortadan kaldırılmalıdır. Bu etkenlerin başında da aşırı yorgunluk, stres ve üzüntüdür. Anne sütünün artması için gerekli olan kuru yemişlerin dışında bunlara da son derece önem verilmelidir. 

Anne Sütünü Artıran Kuru Yemişler Nelerdir

İncir : Anne sütünü arttıran en önemli kuru yemişlerden biri olan incir, doğal kalsiyum, vitamin ve mineral deposudur. Aynı zamanda vücuttaki kanın demir ihtiyacını karşılayarak, kandaki alyuvarların ve hücre zarının yenilenmesini sağlayarak bu yolla anne sütünün artmasına yardımcı olmaktadır. İncir mucizevi bir kuru yemiştir. Yaş olarak da tüketilebilir ancak kuru olarak tüketilen incirin anne sütü üzerinde ki etkisi daha büyüktür. Sabah aç karnına bir kaç tane tüketilen kuru incir bol su ile tüketilmesi uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kuru incirin içinde bulunan küçük küçük taneciklerin anne sütünü arttırmada ve cildi tazeleyerek bebeğin gelişimini hızlandırmada son derece büyük etkisi bulunmaktadır. 

Badem : Anne sütünü artıran kuru yemişlerden biri de bademdir. Badem kalsiyum, vitamin ve demir açısından son derece önemli bir besin kaynağıdır. Annenin günde bir avuç badem tüketmesi hem kendi sağlığı için, hemde anne sütünün oluşması açısından çok önemlidir. Anne üzerindeki aşırı stres ve yorgunluğun azalmasına damarların gevşemesini sağlayarak annenin vücudunda sentezlenemeyen ve mutlaka dışarı atılması gereken yağların atılmasını sağlayarak hem anne sütünün oluşmasını hemde anne sütünün kalitesini artmasını sağlamaktadır. 

Ceviz : Anne sütünün artmasını sağlayan en önemli besin kaynaklarından biri olduğu gibi yüksek oranda yağ tohumu içerdiği için tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Ceviz tüketildiği anda hemen anne sütüne karışır ve yüksek oranda tüketildiği anda anne sütünün yağlanmasına neden olur. Bu nedenle günde bir kaç tane ceviz bol bol su ile tüketilmesi sütün artmasını sağladığı gibi, sütte aşırı yağ oranı içermesini engeller. Ceviz tam bir kalsiyum, vitamin, mineral ve protein deposudur. Emzirme döneminde olan annelerin günde bir kaç tane ceviz tüketmeleri uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Fındık ve Fıstık : Anne sütünün artmasına yardımcı olan bir diğer kuru yemişlerin arasında fındık ve fıstık gelir. Ancak yüksek oranda yağ tohumu içermeleri nedeni ile dikkat edilerek tüketilmesi tavsiye edilir. Aşırı tüketilmesi, bebekte kolesterol riskini arttıracağından günde beş yada altı tane fındık veya fıstık tüketimini geçmemek gerekir. 

Ayrıca kuru yemişler içerdikleri yağ tohumu nedeni ile aminoasit içerirler. Bu durum anne sütünün oluşmasını sağlayan seratonin dokusuna karışarak anne sütünün çoğalmasına ve anne sütünün kalitesinin artmasına neden olmaktadır. 
]]>
Anne Sütü Neden Gelmez https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-neden-gelmez.html Sun, 18 Nov 2018 22:36:13 +0000 Anne sütü neden gelmez, sorusu bir çok yeni annenin ve anne adayının merak ettiği soruların başında gelir. Anne sütünün gelmemesinin pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerin çoğu kolaylıkla ortadan kalkabilecek yapıdadır. Anne s Anne sütü neden gelmez, sorusu bir çok yeni annenin ve anne adayının merak ettiği soruların başında gelir. Anne sütünün gelmemesinin pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerin çoğu kolaylıkla ortadan kalkabilecek yapıdadır. Anne sütü gelmediği durumlarda annenin yapacağı en önemli şey sakin olmaktır.

Anne sütünün gelmeme nedenleri:
 • Erken doğum: Eğer anne erken doğum yaptıysa anne süt kanalları henüz süt salgılamaya hazır olmadığından sütün gelmesi biraz gecikebilir. Plasentanın ayrılmasıyla birlikte beyin süt üretimini sağlayan hormonların üretimini sağlar. Ancak yeterince gelişmemiş olan süt bezleri bu hormonlara biraz geç yanıt verebilir. Geçici bir sorun olup,  annenin bebeğini ısrarla emzirmeye devam etmesiyle bir iki hafta içerisinde anne sütü gelmeye başlayacaktır.
 • Hormonal bozukluklar: Süt salgılanmasını sağlayan hormonların (Prolaktin ve Oksitosin) çeşitli sebeplerle yeterli salgılanmaması sonucu süt üretimi ve salgılanmasında sorunlar oluşabilir. Genellikle bu hormonun vücuda dışarıdan verilmesiyle sorun çözülebilir. Ancak beynin hipofiz bölgesinde salgılanan bu hormonların vücut tarafından üretilmesini sağlayan en önemli etken emme hareketidir. Bu yüzden anneler bebeklerini emzirmekten vazgeçmemelidir. Emzirmek bu sorunun da doğal çözümüdür.
 • Stres: Genellikde doğum stresi, özellikle ilk kez anne olan kişinin çocuğum beni sevecek mi, ona bakabilecek miyim, sütüm gelecek mi gibi korkuları, bir şeye aşırı derecede üzülme gibi doğumlarda psikolojik olarak anne sütü azalması olasıdır. Annenin rahat olması ve tecrübeli yakınları tarafından rahatlatılması önemlidir.
 • Yetersiz sıvı alımı: Anne sütünü etkileyen en önemli etmenlerden biriside sıvı alımıdır. Günde en az 3 litre su içilmesi gerekmektedir. Annenin sıvı alımı yetersiz olunca süt üretimi azalacaktır. Eğer sıvı alımı çok az olursa anne sütü hiç gelmeyebilirde. Sıvı alımını arttırmak bu sorunu çözecektir.
 • Mastit: Süt kanallarının tıkanması sorununa mastit denir. Genetik faktörler nedeniyle meydana gelebileceği gibi memelerde süt birikmesinden de kaynaklanabilmektedir. Memelerde şişlik ve kızarıklıkla, ileriki aşamalarda yanma hissiyle kendini belli eder. Çok ilerlemiş mastit durumunda cerrahi müdahale gerekebilir. Mastite yol açmamak için bebek sık sık emzirilmeli, emzirme sonrası memelerde kalan fazla süt sağılarak saklanmalıdır. 
Anne sütü neden gelmez sorusunun yanıtları kısaca bunlar olmakla birlikte bilinmesi gereken en önemli şey yeterli sıvı alımı ve bol bol emzirmeyle doğanın kendi işini yapmasına izin verdiğimizde böyle bir soruyu sormamıza bile gerek kalmayacağıdır.
]]>
Anne Sütü Nasıl Çoğalır https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-nasil-cogalir.html Mon, 19 Nov 2018 04:02:54 +0000 Anne sütü nasıl çoğalır, sorusu yeni doğum yapan ve bebeğinin doymadığı yönünde bir takım endişeleri olan pek çok annenin cevap aradığı bir sorudur. Anne sütünün oluşumu beyinden salgılanan prolaktin adlı hormonl Anne sütü nasıl çoğalır, sorusu yeni doğum yapan ve bebeğinin doymadığı yönünde bir takım endişeleri olan pek çok annenin cevap aradığı bir sorudur. Anne sütünün oluşumu beyinden salgılanan prolaktin adlı hormonla gerçekleştirilir. Başlı başına bir mucize olan bebeğin dünyaya gelmesine bir de anne sütünün de arkasından hazır halde bebeğe sunulması gerçekten hayret verici bir olaydır. Yeni doğum yapmış annelerin bir iki gün içerisinde sütünün yavaş yavaş gelmesi oldukça normaldir ve bebeğin emme refleksi geliştikçe süt daha da artacaktır. Bu nedenle hemen mamaya başvurmamak sütü artırmak açısından oldukça büyük öneme sahiptir. 

Anne sütünü arttırmak için yapılması gerekenler nelerdir
 • Eğer anne sezeryan ile doğum yapmış ise sütün gelmesi normal doğuma göre biraz daha fazla gecikecektir. Bu durumda çok paniğe kapılmadan soğukkanlı olmakta büyük fayda bulunmaktadır. Sütün artması için bu gibi durumlarda bol bol ılık duş alınması tavsiye edilir.
 • Anne sütünün arttırılması için anne sağlığı da büyük önem arz etmektedir. Annenin bu dönemde özellikle de ilk birkaç ay boyunca stres ve yorgunluk verici durumlardan uzak kalmasında büyük fayda bulunmaktadır. Anne kendisine ne kadar fazla vakit ayırırsa kendisini o kadar mutlu hisseder ve bu durum salgılanan hormonları da olumlu yönde etkiler. Mümkünse en azından günde 1 defa bebek uyuduğunda anne de uyursa bu sütün biraz daha çoğalmasına yardımcı olacaktır. Eğer stresten uzak kalınamıyorsa moralin yüksek tutulması için çaba harcanmalıdır. 
 • Anne sütünün çoğalmasında ve sütün kaliteli olmasında beslenme oldukça büyük öneme sahiptir. Doğum yapmış annenin vücudunun kendisini toparlayarak bebeğine de yetebilmesi için doğru ve doğal besinlerle beslenmesi gerekmektedir. Özellikle süt yapımına faydası olan ürünlere de ağırlık verilmelidir. Örneğin yeşil yapraklı çiğ sebzeler, bol sıvı, hoşaf, incir, ceviz, kuru baklagiller, kimyon, bulgur, yeşil soğan, dereotu, çörek otu oldukça fazla süt yapmaktadır. Beslenme içeriğinde mutlaka bunlara yer verilmelidir. Emziren anneler çok susayacaklarından zaten bol bol su tüketirler.
 • Anne sütünü çoğaltmak için bir takım bitki çaylarından istifade edilebilir. Örneğin rezene çayı, humana çayı, çok açık içilen bir iki bardak çay bile bazen iyi gelir.
 • Eğer anne sütü nasıl çoğalır sütüm yetmiyor diye düşünerek hemen mamaya başvurmayın. Çünkü bebek ağzı açık bir biberonun keyfine varırsa anne göğsünden yavaş gelen süt onu artık tatmin etmez. Eğer gerçekten mama vermekten başka çareniz yoksa şırınga ile vermeye çalışın. Unutmayın ki anne sütü emzirerek çoğalır. Bu nedenle de çok emzirmek gerekir.
]]>
Anne Sütü Sağma Makinesi https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-sagma-makinesi.html Tue, 20 Nov 2018 01:54:42 +0000 Anne sütü sağma makinası çok değerli olan anne sütünün bebeğin ihtiyacından fazla olan kısmını sağmak için kullanılan makinadır. Anne sütünü sağmanın diğer amacıda memelerin uyarılarak daha fazla çalışması ve süt Anne sütü sağma makinası çok değerli olan anne sütünün bebeğin ihtiyacından fazla olan kısmını sağmak için kullanılan makinadır. Anne sütünü sağmanın diğer amacıda memelerin uyarılarak daha fazla çalışması ve süt miktarının arttırılmasıdır. Anne sütünü elle veya makina yardımıyla sağabiliriz. 

Anne sütü sağma makinası manuel ve otomatik tip olmak üzere iki şekildedir.

Manuel tip anne sütü sağma makinası: Bu tip makinalar görece daha basit yapıdadır. Başlık, pompa ve toplama kabı kısımlarından oluşur. Toplama kabının aynı zamanda biberon olarak kullanılabiliyor olması sağılan sütün başka bir yere aktarımına gerek kalmadan sadece biberon başlığı takılarak bebeğe verilebilmesi açısından avantajlıdır. Bu tip makinalarda anne meme başı makina emme başlığına tamamen oturacak şekilde anne tarafından ayarlanır. Daha sonra anne kendisi makinanın mandalı ile pompalama işlemine başlar. Bir memede süt bitinceye kadar devam edip, daha sonra diğer memeye geçer. Eğer manuel tip anne sütü sağma makinası anne sütü miktarını arttırmak amacıyla kullanılıyorsa memede süt bitmiş olsa bile beş dakika daha sağmaya devam edilmelidir. Bu işlem süt bezlerini uyaracaktır. Manuel tip anne sütü sağma makinasının en büyük avantajı kontrolün annede olması, annenin vakum hız ve şiddetini kendi konforuna göre ayarlayabilmesidir. Dezavantajı ise parmakların ve elin yorulması nedeniyle süt sağma işleminin erken bırakılabilmesidir.

Otomatik tip (elektrikli) anne sütü sağma makinası: Bu makinalar manuel tipe göre daha karmaşık yapıdadır ancak kullanımı daha kolaydır. Annenin efor sarf etmesine gerek kalmamaktadır. Yine manuel tiplerde olduğu gibi emme başlığı ve saklama kabının yanı sıra elektronik bir pompa ünitesi ve hortumlar bulunmaktadır. Temizlemesi manuel pompaya göre daha uğraştırıcıdır. Genelde kademeli olarak ayarlanabilir tiptedirler. Bu tip makinaların avantajı anneyi yormaması, aynı anda iki memeyi birden sağabilmesi, süt sağımı yapılırken annenin dinlenebilmesine imkan vermesidir. Dezavantajı ise ayarlanabilir kademelerin anne göğüs yapısına uygun olmaması sonucu annenin memelerini ve meme başlarının rahatsız olmasına ve meme başlarında çatlamalara sebep olmasıdır. Bunun yanında elektriğe bağımlı olması, taşıma zorluğu gibi sebeplerle dış mekanlarda kullanılamaması gidilen her yere taşınamaması gösterilebilir.
Hangi tipte olursa olsun makina yardımı ile sağılan sütler ağzı kapalı olacak şekilde oda sıcaklığında iki saat, buzdolabında iki gün, derin dondurucuda ise 3-4 ay arasında saklanabilmektedir. Anne sütü sağma makinasını ile sağılan sütler uzun süre saklanacaksa mutlaka BPA içermeyen bu amaçla üretilmiş özel kilitli plastik poşetler içerisinde birer porsiyonluk şeklide derin dondurucuda saklanmalıdır. Anne sütü para ile satın alınamayacak kadar değerli ve yeni doğan bebeğin gelişimi için damlası bile çok önemli mucize bir besindir. Gerek fazla anne sütünün saklanmak üzere sağılması, gerekse anne sütünün arttırılması açısından anne sütü sağma makinalarının kullanımı çok yardımcı olmaktadır. 
]]>
Anne Sütü Dışarıda Ne Kadar Bekler https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-disarida-ne-kadar-bekler.html Wed, 21 Nov 2018 01:34:40 +0000 Anne sütü dışarıda ne kadar bekler sorusu her emziren annenin aklına gelmektedir. Bebeğimiz hayata gözlerini açtığında bildiği tek besin mucizevi içerikteki anne sütüdür. Annesinin sıcaklığı ve onun için ürettiği süt b Anne sütü dışarıda ne kadar bekler sorusu her emziren annenin aklına gelmektedir. Bebeğimiz hayata gözlerini açtığında bildiği tek besin mucizevi içerikteki anne sütüdür. Annesinin sıcaklığı ve onun için ürettiği süt bebeğin gelişimi ve sağlığı için hayati önemdedir. Bu hayati önemdeki sütün hemen tüketilmediği zamanlarda anne vücudu dışında beklemesi gerekebilir.

Anne sütü yapısı: 

Anne sütü her gıda maddesi gibi açıkta belli bir süre sonra bozulacaktır. Fakat anne sütünü diğer pek çok gıdadan ayıran özellik besin değerinin yüksek olması ve bu özelliğin bakterilerin üremesi için çok uygun bir zemin hazırladığı gerçeğidir. Anne sütü içeriğinde protein, yağ, aminoasitler, vitamin, bağışıklık sağlayan antikorlar ve enzimler bulunmaktadır. Bu yapı nedeniyle anne sütü uygun olmayan ortamlarda saklandığında çabucak bozulabilmektedir.

Anne sütünün dışarıda bekleme süresi 

Bulunulan ortamın sterilize oluşuna, saklama kabının uygunluğuna ve en önemlisi ortam sıcaklığına göre değişmektedir. Ortalama olarak anne sütü oda sıcaklığında iki saat kadar sağlıklı bir şekilde dayanmaktadır.
 • Oda sıcaklığında (22 derece): Oda sıcaklığında saklanan anne sütü hijyenik koşulara dikkat edildiği sürece 2 saat boyunca tazeliğini koruyacaktır.
 • 30 derece: Bir yaz günü sıcaklığında sütün dayanma süresi daha da azalacaktır. 30 derece sıcaklıktaki bir ortamda anne sütü 1 saat içerisinde tüketilmelidir.
 • 12 derece: Kış günü sıcaklığında anne sütü ısıtılmamış bir odada bekliyorsa üç - dört saate kadar bekleyebilir.
Anne sütünün dışarıda bekleme süresi ortamın fizyolojik şartlarından da direkt olarak etkilenir. Rüzgar alan bir yerde bakterilerin taşınması kolaylaşacağından daha kısa sürelerle bekletilmeli veya kapalı bir kapta muhafaza etmelidir. 

Çalışan anneler iş yerinde sağdıkları sütü varsa buzdolabında saklamaları önerilmektedir. Eğer buz dolabı yoksa en fazla üç saat içerisinde bebeklerine ulaşacak şekilde sağmaları gerekmektedir.
]]>
Yeşil Soğan Anne Sütüne Gaz Yaparmı https://www.annesutu.gen.tr/yesil-sogan-anne-sutune-gaz-yaparmi.html Wed, 21 Nov 2018 15:43:04 +0000 Yeşil soğan anne sütüne gaz yapar mı, Anne sütü bebeklerde çok büyük önem taşıyan ve ilk 6 ay alınması gereken bir besindir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandıran anne sütü bir çok vi Yeşil soğan anne sütüne gaz yapar mı, Anne sütü bebeklerde çok büyük önem taşıyan ve ilk 6 ay alınması gereken bir besindir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandıran anne sütü bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırmakta ve antioksidan içermektedir. Anne sütü annenin tükettiği besinler ile şekillenen bir besindir. Emziren bir annenin sağlıklı beslenmesi ve yediği yiyeceklere dikkat etmesi gerekmektedir. Annenin gün içerisinde aldığı besinler sağlıklı ise anne sütünün daha yağlı ve içeriğinin daha kaliteli olmasına fayda sağlamaktadır. Anne sütünün daha faydalı ve kaliteli olmasını sağlaması için bol bol sıvı tüketmeli, meyve yemeli ve yemeklerin protein ağırlıklı olmasına dikkat etmelidir. Tüm bu besinleri emziren anne tüketirken tabi ki gaz yapan ve sütün tadını değiştiren gıdaları dikkatli tüketmesinde fayda vardır.

Yeşil soğan anne sütü üzerindeki etkisi 

Yeşil soğan anne sütüne gaz yapar mı sorusuna cevap verecek olursak bu konuda bir çok yorum bulunmaktadır. Fakat geneli yeşil soğanın anne sütünde gaz yaptığı yönündedir. Hatta yeşil soğanın anne sütünün tadını değiştirdiği bu nedenle bebeklerin anne sütü almak istemediği yapılan uyarılar arasında yer almaktadır. Fakat yeşil soğan vücuda oldukça faydalı olan bir besindir. Anne sütünden bebeğe de geçeceği için aynı faydaları bebek vücudunda da geçerli olacaktır. Bu durum göz önünde bulundurularak emziren annenin yeşil soğanı dikkatli ve az yemesini tavsiye ediyoruz. 2-3 gün ara ile emziren annenin 3-4 dal yeşil soğan tüketmesi veya salatalarda annenin yeşil soğan tüketmesinde bir sakınca görülmemektedir. Yeşil soğan çok fazla tüketilmediği takdirde anne sütüne kalite kazandırmaktadır. Az tüketilen yeşil soğan anne sütünün gaz yapmamasında da rol oynamaktadır. Fakat emziren anne hemen hemen her yemekte yeşil soğan tüketiyorsa veya yeşil soğanla karşılaştığında çok fazla tüketiyorsa anne sütünde gaz yapar. Yeşil soğan fazla tüketildiği ayrıca anne sütünün tadının değişmesine neden olur.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Anne Sütünü Artıran Yiyecekler https://www.annesutu.gen.tr/ibrahim-saracoglu-anne-sutunu-artiran-yiyecekler.html Thu, 22 Nov 2018 11:30:29 +0000 İbrahim Saraçoğlu Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler; İbrahim Saraçoğlu, Anne sütü ve anne sütünü artırmak için çok önemli olan önerilerde bulunmuştur. Anneler genel olarak biyolojik ihtiyaçlarından ötürü, sütleri aza İbrahim Saraçoğlu Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler; İbrahim Saraçoğlu, Anne sütü ve anne sütünü artırmak için çok önemli olan önerilerde bulunmuştur. Anneler genel olarak biyolojik ihtiyaçlarından ötürü, sütleri azaldığı zaman, bilinçsiz olarak yanlış bir tarzda beslenirler. Bu bilinçsiz beslenmenin vermiş olduğu sebebiyetten ötürü, belki süt artar lakin, besleyiciliğinde azalma olabilir. Annelerin sütlerini artırmak için helva çeşitleri özellikle tahin helvası, dut, beyaz üzüm ve. Ve bol bol incir tüketerek, üzerine su içmeleri gerekmektedir. İncir, anne sütünün artmasına yardımcı olur. Emzirme dönemlerine girerken vücudun direncini arttırarak, rahatsızlıklara karşı yüksek oranda direnç  ve koruma sağlar.

Yine Beyaz dut ve dut kurusu da, anne sütü artırmaya yardımcı olan besinlerdendir. Anemiye iyi gelirken aynı zamanda vücudun direncini de kuvvetlendirir. Oral bölgeler, boğaz iltihabı, boğaz iltihabı, diş ve diş eti rahatsızlıkları, grip nezle ve öksürük gibi hastalıklar için son derece faydalıdır. Ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Karaciğer için gerekli korunmayı sağlar. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi için yararlıdır. Hazım kolaylaştırıcı ve rahatlatıcı etkisi mevcuttur. İbrahim Saraçoğlu anne sütünü arttıran yiyecekler olarak liste başına eklemiştir.

Beyaz üzümde yeni anne olanlar için süt artıran özelliklere sahiptir. Kalp damar hastalıkları için son derece etkilidir ve daha önce kalp damar rahatsızlığı olan insanlar için çok yararlıdır. Ritim bozukluğu için tavsiye edilir ve ritim bozukluğu rahatsızlığını engeller.

Anne sütü ve emzirmeden bahsedilince, sarımsağı anlatmamak olmaz. Sarımsak, bebeğinizin iştahının güçlendirmesinin yanında güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz iyi bir antibiyotik görevindedir. Bebeğinizi emzirmeden 1-2 saat önce, en fazla iki diş sarımsak yerseniz, bebeğiniz memeyi daha iştahlı bir şekilde kapacak, daha uzun süre emip, daha çok süt içmiş olacaktır. Doğal antibiyotiklerin başında gelen sarımsak, meme başında oluşan çatlaklar ve yaralar için de son derece faydalıdır.

]]>
Biberonla Anne Sütü Ne Kadar Verilmeli https://www.annesutu.gen.tr/biberonla-anne-sutu-ne-kadar-verilmeli.html Fri, 23 Nov 2018 07:25:24 +0000 Biberonla anne sütü ne kadar  vermeli  sorusu bebeğin diş çıkarma, burun tıkanıklığı, gaz problemi vb. nedenlerle anne göğsünü emmeyi reddettikleri dönemde tercih edilebilecek bir besleme tekniğidir. Bebeğiniz için mucize Biberonla anne sütü ne kadar  vermeli  sorusu bebeğin diş çıkarma, burun tıkanıklığı, gaz problemi vb. nedenlerle anne göğsünü emmeyi reddettikleri dönemde tercih edilebilecek bir besleme tekniğidir. Bebeğiniz için mucizevi bir besin olan anne sütüne devamlılığı sağlamak ve bebeği mamaya alıştırmamak için sütünüzü sağıp bebeğinize biberonla verebilirsiniz. 
 
Biberonla anne sütünün ne kadar verilmesi gerektiği annelerin merak ettikleri bir konudur. Aslında tıpkı göğüs emerken olduğu gibi beslenmede patron bebektir. Siz onu değil o sizi yönlendirecektir ne kadar besleneceği konusunda.
İstediği  kadar biberonla sütü alacak doyduğunda yada yorulduğunda bırakacaktır. Eğer az yediyse gerekli olan günlük ihtiyacını sonraki öğünde daha fazla beslenerek tamamlayacaktır. Beslenme işini güvenle bebeğinize bırakabilirsiniz.  

Biberonla anne sütü ne kadar verilmeli, gerektiği konusunda annelerin iki şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. İlki; bebeğin az yediği durumlarda bebeği zorlamamak.Çünkü bu durum bebeğin kusmasına, huzursuz olmasına, biberonu da reddetmesine sebep olabilir. İkincisi; sağdığımız sütü bebek içtikten sonra kalanını atmadan buzdolabında saklamalısınız ve diğer öğünde benmari şekli ısıtıp tekrar bebeğinize verebilirsiniz.Böylelikle anne sütünü boşa gidermemiş olacaksınız.
]]>
Anne Sütüne En Yakın Mama https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutune-en-yakin-mama.html Fri, 23 Nov 2018 14:07:39 +0000 Anne sütüne en yakın mama, Anne sütü Allah'ın bir mucizesi olup anne sütü ile hiçbir şeyi kıyaslamak kesinlikle doğru olmaz. Yani hiç bir koşul da dünyanın tüm şartlarını bir araya da getirseniz anne sütüyle Anne sütüne en yakın mama, Anne sütü Allah'ın bir mucizesi olup anne sütü ile hiçbir şeyi kıyaslamak kesinlikle doğru olmaz. Yani hiç bir koşul da dünyanın tüm şartlarını bir araya da getirseniz anne sütüyle mukayese bile edilemez. Fakat günümüz koşulları, çalışma hayatı, stres, yorgunluk, dengesiz ve sağlıksız beslenme, organik olmayan gıdaların tüketimi gibi olumsuz faktörler nedeni ile anne sütü bebeğe yeterli derece de verilemediği zamanlarda mecburen destek olarak mamalardan faydalanılıyor. Mamaları bebeğe verirken de annelerin aklını hep meşgul eden soru ise acaba doğru mamayı kullanıyor muyum sorusudur. 

Anne sütüne en yakın en doğru mama hangisidir

Bu konu ile ilgili bir araştırma yapıldığında anne sütüne en yakın mamalardan biri olan SMA bir çok çocuk doktoru ve uzman tarafından önerilen bir mamadır. Özelliklerine bakacak olursak;

 • SMA dünyada üretilen ilk bebek maması olup 1915 yılından bu yana piyasada bulunmaktadır.
 • Bu mama proteinleri büyümenin en önemli unsuru olarak gördüğünden dolayı anne sütüne en yakın içerik olduğunu düşünerek mama üretimi yapmaktadır.
 • Anne sütünden başka hiçbir şeyde bulunmayan, Alfa-Laktalbumin  ilk defa bu marka ile bir bebek mamasında yer almıştır. Alfa-Laktalbumin bebeğin ruh halini düzene sokarak uykusuna olumlu etkide bulunuyor ve bebeğin daha dingin daha huzurlu ve sakin olmasını sağlıyor. Aynı zamanda zeka, beyin gelişimi ve sinir sistemi gelişimine olumlu etkide bulunarak daha sağlıklı büyümesine yardımcı oluyor.
 • İdeal bir anne sütünde %50-80 arasında Whey protein bulunmaktadır. Whey protein kaliteli ve hazmı en kolay olan bir protein türüdür. SMA bebek mamalarında bu protein %65 oranlarında bulunmaktadır.
 • SMA da bulunduğunu belirttiğimiz Alfa-Laktalbumin baskın şekilde Whey protein içermektedir.
 • Anne sütünde Alfa-Laktalbumin oranı çok yüksek olup, bebek dünyaya geldikten sonra gelen ilk süt damlacıkları mucizevi bir şekilde Whey protein içerdiğinden dolayı hepimiz çok iyi biliriz ki ağız sütü olarak tanımlanan ilk süt çok önemlidir. Bu yüzden bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içinde emzirmeye başlanmalıdır. Bundan dolayı bu kadar Whey protein içeren SMA maması bu mucizevi formülü bir şekilde mamaya ekleyebilmiş.
 • Anne sütünün en önemli özelliklerinden biride ne tatlı ne de tuzlu olmamasıdır. Bebeğin tat reseptörleri için inanılmaz dengelidir. SMA da bulunan en önemli özelliklerden biri de içeriğinde nişasta, şeker ve tatlandırıcı maddeler olmamasıdır. Şeker bebeğin bağırsak florasını bozmaktadır. Dilde bulunan tat reseptörlerinden tatlı reseptörü daha çabuk geliştiğinden bebeğe tatlı içeriği çok fazla olan bir mama verilirse bebek diğer tatları yavan bularak reddediyor. Budan dolayı SMA da böyle bir sıkıntı yaşanmıyor.
]]>
Anne Sütünü Artıran İlaç https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-artiran-ilac.html Fri, 23 Nov 2018 20:27:31 +0000 Anne Sütünü Artıran İlaç: Bir çok annelerin özellikle ilk annelik deneyimlerinde karşılaştıkları sorunların başında yer almaktadır. Nitekim burada tecrübesizlikten kaynaklanması olsa gerek annelerin hamilelik dönemleri Anne Sütünü Artıran İlaç: Bir çok annelerin özellikle ilk annelik deneyimlerinde karşılaştıkları sorunların başında yer almaktadır. Nitekim burada tecrübesizlikten kaynaklanması olsa gerek annelerin hamilelik dönemlerinde almış oldukları kilolardan kurtulmak için bilinçsiz bir şekilde zayıflama çabalarına girmeleri direkt olarak anne sütünün azalmasına hatta bazı durumlarda direkt olarak kesilmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte anne sütünün azalmasının bir diğer yaygın sebebi sıkıntı ve strese bağlı olarak anne sütünde azalmalar meydana gelmektedir. Konuyu derinlemesine açıklayacak olursak

Anne Sütünün Azalması Nedenleri

Öncelikle belirtmek gerekirse anne sütü artıran ilaçlar kullanmaya  başlamadan önce daha dikkatli ve bilinçli hareketlerde bulunmaları anneler için çok daha mantıklı olacaktır. Şöyle ki piyasada bulunan kimyasal ilaçların temelinde kalori olarak besleyici ham maddelerden meydana gelmektedir. Yani annelerin hamilelik döneminde almış oldukları kiloların hiç biri boşuna değildir. Anneler emzirme dönemlerinde direkt olarak vücutta bulunan kalorilerden anne sütü beslenmektedir. Buda zaten düzenli bir şekilde emzirme ile direkt olarak kaloriler yanacak ve sütte azalma olmayacaktır. Fakat annelerin kilolardan bir an önce kurtulma isteği sonucu yapılan diyetler anne sütünü azalmaktadır. Ve yanan kalorilerin anne sütü için hiçbir faydası ve katkısı olmadan direkt vücuttan kaybolmakla birlikte tekrardan kalori seviyesini yükseltmek zorunda kalmaktadırlar. Bundan dolayı, bizde sizler anne sütünü artıran ilaçların doğal bir şekilde elde edilmesinin yöntemlerini ve dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacak olursak

Anne Sütünü Artıran İlaç Ve Dikkat Etmeniz gerekenler

Genel olarak anne sütü artırmada ilaç kullanımını direkt olarak doktorunuza başvurduğunuzda size asla önermeyecek, bunun asıl sebebi ise anne sütünü artırmada kimyasal ilaçların kullanılması en son çare olarak görülmektedir. Çünkü kimyasal ilaçların yan etkileri sizi ve bebeğinizi etkileyebilir. Bunun için öncelikle süt artırıcı diyetler uygulanır. Yani özellikle A vitaminin alınması amaçlanır. Bununla birlikte Kişinin sıkıntı ve stresten arınması için psikiyatri yardımı alınması önerilir. Sütü artıran ilaçlara başvurmadan önce bazı önemli besinler ise kısaca: Isırgan otu, Zengin A vitamine sahip Havuç, kuru kayısı ve incir, Son olarak ise kalorisi yüksek sebzeler ve kırmızı ve beyaz etlerin tüketilmesi artırılmalı ve asla zayıflamak için diyet yapılmamalıdır. Bununla birlikte günlük su tüketimini artırmalı ve günlük 3 litrenin altına düşürmemelisiniz.
]]>
Anne Sütünü Artıran Mide İlacı https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-artiran-mide-ilaci.html Sat, 24 Nov 2018 12:00:23 +0000 Anne sütünü arttıran mide ilacı, Anne sütü canlıdır, beyaz kan diyede adlandırılır. İlk sütün bir ml' sinde bir milyon hücre, daha sonraki sütlerde ise bir ml'sinde 4000 kök hücre bulunmaktadır. Emzirme doğal bir olaydır Anne sütünü arttıran mide ilacı, Anne sütü canlıdır, beyaz kan diyede adlandırılır. İlk sütün bir ml' sinde bir milyon hücre, daha sonraki sütlerde ise bir ml'sinde 4000 kök hücre bulunmaktadır. Emzirme doğal bir olaydır. Anne sütü yenidoğanın beslenmesinde çok önemli bir besindir.
Sütü arttırmak için ilk önce annenin istekli olması gerekmektedir. Bu prolaktin hormonu salgılamasını uyarır. Doğumdan önce kendini emzirmeye şartlayan annenin sütü daha fazla olacaktır. Rezene, kimyon ısırgan otu gibi bitkiler sütü arttırabilir. Ancak rezeneyi o kadar çok içmek gerekiyor ki, annenin derisi bile rezene kokmalıdır.

Üst sinir sistemindeki kas kasılmasını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara normal olarak boşalmasını sağlar. Mide bulantısını azaltır. Reflü ve yemek borusu iltihabı durumlarında sebep olduğu hazımsızlık, karın bölgesinin üst kısımlarındaki ağrı, midede dolgunluk, geğirme, gaz şişkinliği, erken doygunluk hissi, bulantı, kusma, mide yanması gibi belirtilerle görülen mide boşalmasındaki gecikme; fonksiyonel, organik, diyetten yada radyoterapi gibi ilaç tedavilerinden ileri gelen bulantı ve kusma, parkinson hastalığında kullanılan dopamin agonistlerinden ileri gelen bulantı ve kusma tedavisinde kullanılır.

Anne sütünü arttıran mide ilacı hakkında bilinmesi gerekenler
 • İlacın etken maddelerine karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın.
 • İlacı alkolle birlikte almayın.
 • Mide ve bağırsaklarınızda tıkanıklık varsa, kanama, delik, böbrek üstü bezinde tümör varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • Karaciğer hastalığı, diyabet hastalığı, kalp ritm bozukluğu varsa doktorunuza danışınız.
 • Düzensiz adet görme, meme ucundan gelen akıntı, erkeklerde meme büyümesi gibi şikayetlerde ilacın kullanımını durdurup doktora danışın.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde bu ilacı doktora danışmadan kullanmayınız.
Anne sütünü arttıran mide ilacı motilium "Domperidon"etken maddeli kusma önleyici olarak ve sütü az olan anneler tarafından kullanmaktadır. Bu ilaç Almanya ve Hollanda da annelere rutin şekilde verilmektedir. Süte geçişi binde dört olduğu için bebeğe yan etkisi yoktur. Ancak Amerika da bu şekilde kullanımına izin verilmemektedir. Annede aritmi etkisi yapmaktadır.

Anne sütü arttıran mide ilacı yan etkileri

Prolaktin(süt) hormonunu tetiklemesi sayesinde anne sütünü arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu ilacı kullanmadan önce özellikle hamileyseniz ve bebek emziriyorsanız doktorunuza danışınız.
]]>
Anne Sütü Nasıl Sağılır https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-nasil-sagilir.html Sun, 25 Nov 2018 02:57:04 +0000 Anne sütü nasıl sağılır, Bir annenin sütü bebeğini beslemek için gerekli olan en önemli en hijyenik ve en besleyici gıdadır. Bundan dolayı anneler bebeklerini doğumdan itibaren yarım saat içerisinde anne sütü il Anne sütü nasıl sağılır, Bir annenin sütü bebeğini beslemek için gerekli olan en önemli en hijyenik ve en besleyici gıdadır. Bundan dolayı anneler bebeklerini doğumdan itibaren yarım saat içerisinde anne sütü ile beslemeye başlamalıdırlar. Anneler süt sağma işlemini mutlaka öğrenmelidirler. Bu işlem en doğru ve en verimli şekilde nasıl yapılabilir bunun iyi bilinmesi çok önemlidir.

Anne sütü nasıl sağılır ve süt sağma işleminde hangi teknikler kullanılır

Anne sütünü elle sağma tekniği, el ile sağma çok kullanışlı ve kolay bir yöntem olup bunun için herhangi bir araç ve gerece ihtiyaç yoktur. Ve en önemlisi anne bu tekniği kullanarak istediği her an her yerde bu işlemi kolaylıkla yapabilmektedir. Elle anne sütü sağabilmenin en önemli kuralı göğüslerin yumuşak bir halde olmasıdır. Eğer göğüsler çok hassas ve şiş durumda ise bu yöntemi uygulamak zordur. Öncelikle hijyen kuralları çok önemli olup ellerin mutlaka sabunlu su ile yıkanması gerekir. Ve sağdığınız sütü dolduracağınız kap temiz olmalıdır. Kendinize rahat edeceğiniz bir oturma düzeni sağladıktan sonra kabı memenize denk gelecek şekilde tutmalısınız. Başparmağınız meme başı ve kahverengi dokunun üstüne gelecek şekilde, işaret parmağınız ise memenin altındaki başparmağın tam hizasına gelecek şekilde tutulmalıdır. Diğer kalan üç parmağınızla ise memeyi destekleyecek şekilde tutmanız gerekir. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı yavaşça göğse bastırın. Her iki parmağınızın arasında kalmış olan meme başınızı ve kahverengi bölgeye basıp, basıp bırakmalısınız. İlk uygulama sırasında süt gelmeyebilir ama devam ederseniz sütünüz yavaş, yavaş damlayarak gelmeye başlar. Kahverengi bölgenin yanlarından da hafif, hafif bastırmaya devam etmelisiniz ki tüm göğüs boşalsın. Sütünüzü sağarken meme ucuna asla bastırmamanız gereklidir. Bir göğsünüzü 5 dakika kadar sağdıktan sonra diğer göğse de aynı işlemleri uygulayın. İlk birkaç gün zorlanabilirsiniz ama rayına oturunca ve alışınca hiç zorlanmadan yapabilirsiniz.

Anne sütünü elle sağma durumunda verim sağlayamaz iseniz süt sağma pompalarından faydalanabilirsiniz. Lastik pompalar çok yumuşak olan göğüslerde kullanışlı değildir. Temizlik ve hijyeni daha zordur. Lastik bölümde toplanan sütün temizlenmesi de çok zordur. Ve bu kısımda kalan süt kalıntıları mikrop üremesine neden olmaktadır. Lastik pompalar meme rahatlatıcı diye bilinmektedir. Bunun nedeni ise göğüsler çok şiştiği zaman göğüsleri boşaltarak rahatlatmasıdır. Bu pompa ile sağılan sütü toplamak ve bebeğe vermek pek uygun değildir.

Enjektör pompalar lastik olan pompalara göre çok daha sterildir. Enjektör pompanın ağız kısmında bulunan lastiğin bükülebilir olması gerekir. Hava sızıntısı olmayacak şekilde göğse iyice yapışık olmalıdır. Dış silindir aşağı çekilince meme huni içine hapsolacaktır. Bu işlemi tekrarladıkça bir süre sonra süt gelmeye başlar. Süt kesilince lastiği gevşetir iseniz tekrardan devam edebilirsiniz.
]]>
Anne Sütünü Artıran İncir Kürü https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-artiran-incir-kuru.html Sun, 25 Nov 2018 10:06:25 +0000 Anne Sütünü Artıran İncir Kürü, Emziren anneler anne sütünü arttırmak için bir çok yola başvurur. Ancak anne sütünü arttırmanın en etkili yolu incir kürüdür. İncir kürü sayesinde annenin hücre zarı yenilenir ve yeni Anne Sütünü Artıran İncir Kürü, Emziren anneler anne sütünü arttırmak için bir çok yola başvurur. Ancak anne sütünü arttırmanın en etkili yolu incir kürüdür. İncir kürü sayesinde annenin hücre zarı yenilenir ve yeni kan hücreleri oluşmaya başlar. Aynı zamanda anne sütü çoğalır ve anne sütünün kalitesi artar. Allahu Tealanın mucizesi olan incir kürü, anne sütünün artmasında bulunmaz nimetler arasında yer alır. Anne sütünün yerini doğadaki hiç bir besin kaynağı alamaz. Ancak incir kürü sayesinde anne sütünün artmasına yardımcı olabilmek mümkündür. İncir kürü bir hafta boyunca düzenli olarak tüketmeniz durumunda ara vererek bir hafta dinlenme süresine girmeniz gerekir. Daha sonra ihtiyaç doğrultusunda tekrar bir hafta incir kürüne başlamanız mümkündür. 

İncir Kürü Hazırlanışı:

Öncelikle geniş bir tencerenin içine ebatlarına göre büyük ise 8-9 adet kuru inciri atıyoruz. Kuru incirlerin üzeri nişastalı ise öncelikle nişastasını iyice yıkıyoruz. Daha sonra üzerine yarım litre klorsuz su ekleyerek ocağın üzerine alıp kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıktan sonra ocağın altını hafif kısıp bir beş dakika daha kaynamaya bırakıyoruz. Daha sonra kuru incir kürünü süzerek oda sıcaklığında soğumasını bekliyoruz. Ilık olarak sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölerek tüketiyoruz. Annelerin sütünün artmasına yardımcı olan bu incir kürünü bir hafta boyunca tüketmeleri tavsiye edilmektedir. 

Bazı anneler aşırı yorgunluk ve stres altında kaldıklarından dolayı zor bir süreç geçirirler. Bu nedenle Anne sütünde azalmalar olur. hatta ilerlemiş durumlarda anne sütü tamamen kesilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için yukarıda tavsiye edilen kürü 21 gün boyunca uygulanması ve daha sonra bir hafta ara verilerek tekrar bir 21 gün incir kürüne devam edilmesi gerekmektedir. İncir kürünün etkisini arttırmak içinde incirleri yıkadıktan sonra elinizle bölerek klorsuz suyun içine atın. Böylelikle incirinin içindeki bileşenler suya daha çabuk karışarak anne sütünün oluşmasına fayda sağlayacaktır.

İncir Kürü Hazırlarken Dikkat edilmesi Gerekenler

Anne Sütünü Artıran İncir Kürü Hazırladıktan sonra etkisini görebilmek için, annenin sütünün eksilmesine neden olan etkenlerden ve durumlardan tamamen uzaklaşması gerekir. Böylelikle incir kürünün faydasını daha çok görebilir. Anne sütünün azalmasına neden olan etkenler, kaygı, üzüntü, endişe, aşırı yorgunluk ve stres altında kalmaktır. Annenin rahat olması ve bebeği ile rahat ilgileneceği bir ortamın oluşması anne sütünün kalitesini ve oluşumu için son derece önemlidir. İncirin içinde bulunan küçük küçük tanecikler anne sütünün oluşmasını sağlayacak bir çok aminoasit salgılamaktadır.
]]>
Anne Sütü Oda Sıcaklığında Ne Kadar Dayanır https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-oda-sicakliginda-ne-kadar-dayanir.html Sun, 25 Nov 2018 21:21:21 +0000 Anne sütü oda sıcaklığında ne kadar dayanır, anne adaylarının ve yeni annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Bir annenin bebeği için sağlıklı ve doğru seçimler yapmak istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Yeni do Anne sütü oda sıcaklığında ne kadar dayanır, anne adaylarının ve yeni annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Bir annenin bebeği için sağlıklı ve doğru seçimler yapmak istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Yeni doğmuş bir bebek ilk 6 ay boyunca ihtiyaç duyduğu tüm gıdayı anne sütüyle karşılar. İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal, zatürre ve alerjik hastalıklar daha az görülür. Anne sütü enfeksiyonlara karşı da dayanıklılığı arttırır. Ayrıca ilk 6 ay tüketilen anne sütü yetişkinlikte görülen diyabet ve kalp rahatsızlıklarını da önlemektedir. Anne sütü bu kadar kıymetli olunca, saklama koşuları da büyük önem kazanmaktadır. Çalışan anneler emzirme saatlerinde bebeklerinin yanında olamadıklarından, süt sağma makineleriyle sütlerini sağıp gerekli zamanlarda bebeklerine verilmesini sağlamaktadırlar.

Anne sütü saklama koşullarında 3 kural çok önemlidir.
 • Anne sütü oda sıcaklığında güneşten uzak bir yerde 3 saat saklanabilir.
 • Buzdolabında 3 saat saklanabilir.
 • Derin dondurucuda 3 ay saklanabilir.
Anne sütünü saklamak için özel üretilmiş kap veya saklama poşeti kullanılmalıdır. Kullanılan ürünün BPS ve BPA içermediğinden emin olunmalıdır.Sağılan anne sütünün konulduğu kabın üzerine mutlaka sağıldığı tarih ve saat yazılmalıdır böylece ilk sağılan sütün en önce 
tüketildiğinden emin olunabilir. Sütün saklandığı kabın üzerinde 2.5 cm boşluk bırakılmasına dikkat edilmelidir. Donmuş anne sütünü çözdürmek için bir kaseyi ılık su ile doldurup süt kabını bu kasenin içine koyup beklemek gerekir. Anne sütü kesinlikle ateş üstüne konmaz ya da kaynatılmaz çünkü bu işlem sütün besin değerini bozar. Donmuş anne sütü çözülürken üstünde kaymak ve süt katmanları oluşabilir bu durumda dairesel hareketlerle karıştırarak homojen bir yayılma sağlanabilir. Anne sütü hızla çalkalanmamalıdır çünkü bu sütün içindeki canlı bileşenlere zarar verebilir. Önceden dondurulmuş süt çözüldükten sonra buzdolabında 24 saat saklanabilir. Anne sütü çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmamalıdır.
]]>
Elle Anne Sütü Sağma https://www.annesutu.gen.tr/elle-anne-sutu-sagma.html Mon, 26 Nov 2018 11:34:29 +0000 Elle annesi sütü sağma bütün annelerin bilmesi gereken bir durumdur. Bazı durumlarda annenin sütünün sağılması gerekebilmektedir. Anne sütünün sağılması aslında faydalı bir durumdur. Annenin sütünün sağılması ile meme Elle annesi sütü sağma bütün annelerin bilmesi gereken bir durumdur. Bazı durumlarda annenin sütünün sağılması gerekebilmektedir. Anne sütünün sağılması aslında faydalı bir durumdur. Annenin sütünün sağılması ile memedeki şişlik ve tıkanıklık giderilir, bebeğin çökük meme başından emmeyi öğrenene kadar beslenmesi sağlanır, memeden emmeyi sevmeyen bir bebeğin emmeye başlayıncaya kadar beslenmesini sağlanır, anne memesini kuvvetli ememeyen bir bebeği beslenmesi sağlanır, anne ya da bebeğin hasta olması sonucu sütün boşa akması engellenir. Çalışan anneler için elle sütü sağma çok tercih edilen bir yoldur. Elle anne sütünü sağmada herhangi bir alete ihtiyaç yoktur ve her zaman yapılabilmesi mümkün bir işlemdir. Yalnız sütün sağım yapılacağı kabın çok temiz olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için bu işlem yapılırken ağzı geniş olan bir fincan veya bardak tercih edilmelidir. Kabın içinde su kaynatılır ise bütün mikroplar yok olur. 

Elle Anne Sütü Sağma Nasıl Yapılır

Anne sağma işlemine başlamadan önce ilk olarak ellerini mutlaka yıkamalıdır. Daha sonra rahat bir yere oturmalıdır. Anne parmak uçları ile yumuşak bir şekilde memeye dıştan içe doğru, meme başında bulunan kahverengi bölgeye hafif dokunuşlar ile masaj yapmalıdır. Eğer önceden ısıtılmış bir havlu veya bez göğsün üzerine konulursa süt daha çabuk akacaktır. Baş parmak başta diğer parmaklar altta kalacak şekilde göğüs tutulmalıdır. göğsü büyük anneler bu işlemi iki elini kullanarak yapabilir. Bazen meme içindeki süt torbacıkları el ile dokunulduğunda hissedilir. Sütün sağılması için baş ve diğer parmaklar içe doğru sonra da birbirine doğru bastırılmalıdır. Bastırılma işlemi el göğüs duvarından uzaklaştırılırken de devam ettirilirken böylelikle süt meme başına doğru gider. Anne sütünü sağarken acı hissetmez. Eğer hissediyor ise teknik bir hata yapıyor demektir. Bütün işlemler bittikten sonra süt akmaya başlar. Sağma işlemi sırasında parmak hareketleri yuvarlama biçiminde yapılırken, el göğüs çevresinde dolandırılmalıdır ve koltuk altı da olmak üzere tüm memeye masaj uygulanmalıdır. Elle anne sütünü sağma ve boşaltma işlemi yaklaşık olarak 25-30 dakika gibi bir süreci kapsar. Eğer memeyi sağmadan önce sıcak su ile duş alınırsa bu bu sütün akımını kolaylaştırırken, göğsün üzerine sıcak havlu koymak veya memeyi sağarken öne eğilmekte sütün akışını hızlandırır. Ayrıca öne eğilerek süt sağılır ise alt bölgedeki sütte meme ucuna gelir. Sağılan anne sütü buzdolabında 24 saat, buzdolabının buzluğunda 4 hafta, derin dondurucu da ise 6 ay saklanabilir.
]]>
Anne Sütü Yağlı Olursa https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-yagli-olursa.html Mon, 26 Nov 2018 12:51:32 +0000 Anne sütü yağlı olursa: bebeğin daha gelişkin ve daha sağlıklı olmasına fayda sağlamaktadır. Anne sütü bebek için oldukça büyük önem taşıyan bir besindir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç Anne sütü yağlı olursa: bebeğin daha gelişkin ve daha sağlıklı olmasına fayda sağlamaktadır. Anne sütü bebek için oldukça büyük önem taşıyan bir besindir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandıran anne sütü bebeğin tüm hayatını etkileyecek bir besin kaynağıdır. Bunun için en az 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmelidir. Önerilen ise bebeğin 2 yaşına kadar anne sütü almasıdır. Bebek emziren anne beslenmesine dikkat etmeli ve sütün kalitesini arttırıcı besinler tercih etmelidir. Ekonomik, pratik ve hijyenik olan anne sütü tercih edilen besinler ile yağlı ve kaliteli bir hale getirilebilir. Emziren anne bol sıvı tüketmeli, gaz yapan besinleri dikkatli tüketmeli ve meyve tüketimine önem vermelidir. 

Anne sütü yağlı olursa bebeğin gelişimi daha iyi, sağlıklı ve karnının tokluk hissini yaşamasına fayda sağlamaktadır. Böylece bebek devamlı açlık hissi yaşamaz ve daha sağlıklı bir uykuya dalması rahat olur. Devamlı ağlamaz ve daha sakin olur. Bebeğe tüm bu rahatlık hissini yaşatmak için temel olan annenin doğru beslenmesidir.
]]>
Brokoli Anne Sütüne Gaz Yaparmı https://www.annesutu.gen.tr/brokoli-anne-sutune-gaz-yaparmi.html Tue, 27 Nov 2018 07:16:11 +0000 Brokoli Anne Sütüne Gaz Yapar Mı, yeni anne olan her kadın özellikle bebek dünyaya geldikten sonraki üç ay içinde hangi besinlerin anne sütüne gaz yaptığını araştırıp durur. Bu durum genellikle gaz sancısı yaşayan bebekler Brokoli Anne Sütüne Gaz Yapar Mı, yeni anne olan her kadın özellikle bebek dünyaya geldikten sonraki üç ay içinde hangi besinlerin anne sütüne gaz yaptığını araştırıp durur. Bu durum genellikle gaz sancısı yaşayan bebekler ile geçen uykusuz ve yorgun gecelerin sonucudur. Gaz sorunu bebeklerde besinlere bağlı gelişebildiği gibi daha çok henüz tam gelişmemiş boşaltım sisteminin de bir sonucudur fakat gazlı besinlerle beslenen bir annenin sütü buna baskı yaparak sancıları ve ağlama nöbetlerini iki katına çıkarır. Brokoli, pırasa, karnabahar, lahana gibi yetişkin insanlarda da gaz yapan besinler ile beslenen annenin sütü bebeğe de gaz yükleyecektir ve bebek huzursuz olup kasılacak ve ağlama nöbetleri yaşayacaktır.

Brokoli Anne Sütüne Gaz Yapar Mı:

Bebeklerin en yoğun olarak gaz sancısı yaşadıkları dönem ilk üç aylık dönemleridir genellikle dördüncü aya girişte uykuları düzene girer ve gaz sancısı ile yaşanan uykusuz ve ağlama nöbetleri yaşanan geceler sona erer. Özellikle kolik problemi yaşayan bebekler ile yaşamak hayatı tam bir cehenneme çevirebilir. Yeni anne olmuş bir kadın hayatına yeni giren bu minik insan ile yaşamaya henüz alışamamışken bir de bebeğin sürekli ağlaması ve acı çekmesi karşısında bir şey yapamayan anne duygusal olarak çöküntü yaşayabilir. Böyle durumlarda anneler özellikle kendi beslenmelerine dikkat ederek bebeğe anne sütü ile gaz geçirmemeye dikkat ederler. Bu dönemde aile büyükleri, yakın akrabalar, arkadaşlar ve daha önce anne olmuş herkesin genellikle bir fikri vardır ve neredeyse her türlü besin maddesine bunu yeme gaz yapar şeklinde yaklaşılır ve yeni anne olan kadının kafası karışır ve kendini suçlamaya hatta yetersiz beslenmeye başlayabilir. Bu son derece tehlikeli bir durumdur, yeterli besin alamayan anne hem bebeği hem de kendini yeteri kadar besleyemez.

Bebeklerde gaz problemi özellikle yeni doğanlarda sindirim sisteminin tam olarak aktif hale gelmemesi ile yaşanan bir problemdir ve anne sütü ile beslenmek bunu genellikle tetikler çünkü süt zaten gaz yapan bir gıda maddesidir. Önemli olan bebeğin gazı çıkarıp çıkaramamasıdır. Sancılı dönem bu durumda devreye girer, gaz sancısı yaşayan bebek gazlı değil gazı çıkaramayan bebektir.

Brokoli, karnabahar, lahanagiller, soğan ve buna benzer sebzeler gaz yaparlar ve bu durum hem bebeklerde hem de yetişkinlerde aynı şekilde tezahür eder, buna karşılık bebeği besledikten sonra hemen yatırmamak ve gazını çıkarmak gerekmektedir. Bağırsak hareketleri yavaş olan bebeklerin gaz problemi daha çok olur. Anne beslenmesinde özellikle bebeğinde kolik problemi varsa brokoli ya da lahanagillerden sebzeleri tercih etmemelidir. Buna karşılık ne ile beslenmiş olursa olsun anne mutlaka bebeği besledikten sonra gazını çıkarmalı ve öyle yatırmalıdır. Beslendikten sonra gazı çıkarılmadan yatağa alınan bebeklerde, gaz veya bebek reflüsü gibi problemler yaşanabilir. 

Bunun dışında bebek maması ile beslenen bebeklerde de gaz problemi olması bu durumun annenin  hatası olmadığı ortaya koyar.
Yine de her durumda anne kendi beslenme sistemini bilir, burada kendi bünyesinde gaz yapan besinleri tüketmemeli diyebiliriz. Bebek en az altı aylık olana kadar anne brokoli ya da benzeri sebzeleri tüketmekten kaçınırsa daha rahat bir emzirme dönemi yaşar.
]]>
Anne Sütü Kaç Saatte Oluşur https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-kac-saatte-olusur.html Tue, 27 Nov 2018 19:51:59 +0000 Anne Sütü Kaç Saatte Oluşur, Sütün oluşumu reflekslerin ve hormonların sonucunda oluşmaktadır. Hamilelik boyunca salgı bezleri süt üretimine hazırlanmaktadır. Doğum yaptıktan hemen sonra değişen hormonal farlılı
Anne Sütü Kaç Saatte Oluşur, Sütün oluşumu reflekslerin ve hormonların sonucunda oluşmaktadır. Hamilelik boyunca salgı bezleri süt üretimine hazırlanmaktadır. Doğum yaptıktan hemen sonra değişen hormonal farlılıklar ile süt üretimi başlamaktadır. Göğüsün uç kısmını çevrelemekte olan koyu renkli bölgeye areola adı verilmektedir. Bu kısımda kokuya neden olan montgomery bezeleri milimetrik tomurcuklar şeklinde belirginleşmeye başlamaktadır.  Memelerin içerisine doğru süt salgılamakta olan hücre kümeleri alveol ile çevrelerindeki kasılarak alveol içerisindeki oluşan sütü süt kanallarına ileten kas lifleri vardır. Arta kalan meme dokusu yağ ile destek dokusu olarak bu dokunun azlığı veya çokluğu göğsün şekil olarak yapısını belirlemektedir. Her göğüste benzer miktarda süt bezesi bulunur. Bu yüzden de göğsün büyük veya küçük olması süt verimini herhangi bir şekilde etkilememektedir

Anne Sütü Kaç Saatte Oluşur
Meme uç kısmının uyarılması hipofiz ismi verilen salgı bezinden proklaktin ile oksitosin adı verilen iki tane hormon salgılatır. Prolaktin süt bezesinde süt üretimi salgılanırken oksitosin süt bezini kasar ve sütün kanallara iletilmesini sağlamaktadır. Bu kanallar areolaya geldiği zaman genişler ve laktifler sinüs adı verilen süt havuzlarını meydana getirmektedir. Göğüs uç kısmı ile beraber areolanın geniş yerini kavrayan bebek bulunan bu sinüsleri sıkar ve meme ucundan sütü almaktadır. Prolaktin yani süt üretmekte olan hormon çok sık emzirmekten özellikle de gece çok daha fazla salgılanmaktadır. Bu yüzden de sütünün çok daha fazla olmasını isteyen annelerde gece emzirmeleri oldukça önemlidir. Oksitosin refleksini uyarabilmek ise özellikle de sütünü sağmak zorunda kalan annelerde çok daha fazla önemli olur. 

Doğum yaptıktan ilk birkaç gün sonra kolostrum adı verilen koruyucu özelliğine sahip olan süt oluşmaktadır. Doğumdan dördüncü gün sonra da normal süt salgılanmaya başlamaktadır. Bebeğe mutlaka kolostrum verilmesi gerekir. Göğüsler gebeliğin 16 haftasında iken koyu, sarımsı, yapışkan ve beyaz bir madde olan ağız sütünü üretmeye başlamaktadır. Üretilen bu ağız sütü yeni doğmuş olan bebek için oldukça ideal bir besindir. Bu durumun birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki hayatının ilk ayında bebeğin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olan oldukça fazla antikor içermesidir. İkincisi ise oldukça konsantre olan bir besin kaynağı olan yüksek oranda mineral ile protein içermesidir. Ayrıca ağız sütünün sindirimi de oldukça kolay olur. Çok az miktarda ağız sütü aynı zamanda da yeni doğmuş olan bebeğin aynı anda yavaş bir ritim ile emme, yutma ve nefes alma yeteneğini kazanabilmesi için alıştırma yapmasını da sağlamaktadır. Bebek o ritmi yakalandığı zaman sütte iştahı ile orantılı bir şekilde artmaktadır.
]]>
Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-azaltan-yiyecekler.html Wed, 28 Nov 2018 04:36:11 +0000 Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler, belli dönemlerde anne sütü azalır yada tamamen kesilir. Bunu önlemek için bazı yiyecek ve içecekler vardır. Bunları ihmal etmemek gerekir. Çocuğumuzu sağlığına dikkat etmemiz ebebe Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler, belli dönemlerde anne sütü azalır yada tamamen kesilir. Bunu önlemek için bazı yiyecek ve içecekler vardır. Bunları ihmal etmemek gerekir. Çocuğumuzu sağlığına dikkat etmemiz ebebeyin olarak boynumuzun borcudur. Özellikle de beslenme alışkanlıklarımızı kontrol altında tutmalı zararlı yiyeceklerden uzak durmamız özellikle alkol sigara ve acıyı asla tüketmememiz gerekir. Ve asla ama asla sinir sitres sıkıntıya girmememiz üzülmememiz içimize sıkıntılarımızı atmamamız gerekir.

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler: 

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler
Adaçayı: Fazlaca tüketmek hem sütü hemde vücudumuzdaki bazı besin değerlerini azaltır. Emziren anne ve hamile bayanların kullanması zaralıdır. Bebeğimizin sağlığını tehlikeye atmamak için dikkatli ve özenli beslenmemiz gerekir. 

Anne sütünü azaltan diğer yiyecekler
 • Nane
 • Maydanoz
 • Şeker kamışı
 • Ararot
 • Arpa ve arpa unundan yapılan yiyecek ve içeçekler
 • Şalgam
 • Mısır
 • Salamura olan bütün sebze balık vs..
 • Turşu
 • Acı baharatlar (karabiber, kırmızı biber, biberiye)
 • Acı süs biberi 
 • Sirke
 • Limon suyu
 • Nar ekşisi
]]>
Anne Sütü Ne Zaman Gelir https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-ne-zaman-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 03:23:32 +0000 Anne sütü ne zaman gelir, anne sütü gebeliğin son aylarına doğru gelmeye başlar. Fakat bu her gebe kadında görülmeyebilir. Gebeliğin başlamasıyla birlikte süt hormonu olan prolaktin salgısı artar. Bu anne adayın Anne sütü ne zaman gelir, anne sütü gebeliğin son aylarına doğru gelmeye başlar. Fakat bu her gebe kadında görülmeyebilir. Gebeliğin başlamasıyla birlikte süt hormonu olan prolaktin salgısı artar. Bu anne adayının memelerinin süt üretmeye başlaması için hazırlanması anlamına da gelir. Bazen memelerden gelen süt henüz bebek doğmadan önce gelmeye başlayabilir. Buna toplumda ağız sütü, tıp alanında kolostrum denmektedir. Henüz gebelikte memelerden süt gelmesi normal kabul edildiğinden, tedavi gerektirmez. Anne adayı bu süreci özel sutyenler ve meme petleriyle atlatabilir.

Memelerden gelen ilk süt yani kolostrum oldukça özel bir süttür. Buna bir anlamda bebeğin ilk aşısı denilebilir. Kadının bedeni bebeğin korunmasını sağlamak amacıyla doğası gereği içeriğinde çok sayıda antikor bulunan ve bebeğin enfeksiyonlardan korunmasını sağlayan sütü üretir. Gebe kadınların henüz gebelik döneminde göğüslerinden süt gelmesi durumunda, bu sütün boşa gitmesi anlamına gelmez. Çünkü bebek doğduktan sonra hemen annesini emerse, bu sütten yine faydalanacaktır. Bu süt yoğun kıvamda, koyu ve sarımtırak bir yapıdadır. Normal anne sütüne oranla içeriğinde daha fazla protein bulunurken, yağ ve karbonhidrat oranı düşüktür. Bu yüzden kolostrum sütü bebeğin ilk aşamadan daha kolay sindireceği şekilde ve beslenmesini sağlayacak kadar değerli bir süttür.

Anne Sütü Ne Zaman Gelir

Ancak gebelik döneminde memelerden gelen sıvı süte ya da kolostrum denilen bu süte benzemez, kahverengi, pembe, hafif kanlı içeriğe sahip olursa, mutlaka doktora gidilmelidir. Kadınlar doğumdan sonra memelerinden süt gelmemesi gibi bir telaşa kapılmamalıdır. Çünkü anne bebeğini emzirdiği sürece, anne sütü yeterince gelecektir. Bunu bol sıvı içerek, anne sütünü arttırıcı besinler tüketerek kendisi de takviye edebilir.

]]>
Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Saklanır https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-buzdolabinda-ne-kadar-saklanir.html Thu, 29 Nov 2018 04:44:31 +0000 Anne sütü buzdolabında ne kadar saklanır, anne sütü oldukça değerli bir besin olduğundan, boşa gitmemesi için ya da farklı bir sebepten saklanması gerekebilir. Özellikle çalışan anneler daha önceden sağdıklar Anne sütü buzdolabında ne kadar saklanır, anne sütü oldukça değerli bir besin olduğundan, boşa gitmemesi için ya da farklı bir sebepten saklanması gerekebilir. Özellikle çalışan anneler daha önceden sağdıkları sütü saklamak isterler. Böylece kendileri olmadan da bebekleri anne sütüyle beslenebilir. Anne sütü buzdolabında güvenle saklanabilir. Bunun nedeni içeriğindeki canlı hücreler yani antikorlar, sütün içinde bakterilerin üremesine engel olur.

Anne sütü sağıldıktan sonra, kalın ve sert kapağı olan, hava almayacak cam kapların içinde saklanmalıdır. Bu şekilde süt yağıyla antikor kaybı en aza indirilebilir. Camın dışında sert plastik kaplarda kullanılabilir. Bunların dışında üretilmiş olan süt saklama poşetleri ise tercih edilmemelidir. Çünkü anne sütünün besleyiciliğinde azalmaya neden olabilirler. Antikorlar ve süt yağı poşetlerin yüzeyine yapışabiliyor. Bu nedenle anne sütünün saklanması için bu poşetler kullanılmamalıdır.

Anne sütü buzdolabında ne kadar süre saklanabilir

Bebekler anne sütüyle beslendiğinde daha az miktarlarda süt içerler. Bu yüzden öncelikle sütler saklanırken, az miktarlarda saklanmalıdır. Kapların içinde 50-60 ml süt olduğunda, miktarı yeterli gelir. Bu sayede miktarı az olduğundan, süt daha kolay çözdürülür. Anne sütü bu şekilde çözdürüldükten sonra, bebek tarafından tüketilmediğinde en fazla bir sonraki beslenmede daha kullanılabilir. Bundan sonraki kullanıma uygun olmaz.

Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Saklanır

Anne sütünün buzdolabında bebeğin ihtiyaçlarına uygun miktarlarda saklanması gerekir. Sütün bebeğin ihtiyacı kadar miktarda sağlıklı bir şekilde içilmesi için, çok uzun sürelerde buzdolabında durmaması önerilir. En fazla 1-2 hafta içinde buzdolabında saklanan anne sütü kullanılmalıdır. Sütü derin dondurucuda dondurmak içindeki bağışıklık sağlayan özelliğin bir bölümünü yok ettiğinden, en doğrusu sağılmış sütün buzdolabında saklanması gerekir. Buzdolabında anne sütü kapalı olarak 0-4 derecede, 8 gün süreyle tazeliğini koruyacaktır. Bu bebeklerin beslenmesini sağlar ve bağışıklık kazanmalarına yardımcı olur. Eğer derin dondurucuda anne sütü saklanmışsa, bu çözdürüldükten sonra 24 saat içinde buzdolabında tutularak kullanılmalıdır. Çözülmesi sırasında bile anne sütünün buzdolabında bekletilmesi önerilir.

]]>
Anne Sütünün Faydaları https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 01:39:24 +0000 Anne sütü faydaları, yakın zamana kadar anne sütüne sadece bebek için faydalı bir besin kaynağı olarak bakılmaktaydı. Bebekler anne sütünü direkt olarak annenin göğsünden aldığından, enfeksiyon yapıcı mikroo Anne sütü faydaları, yakın zamana kadar anne sütüne sadece bebek için faydalı bir besin kaynağı olarak bakılmaktaydı. Bebekler anne sütünü direkt olarak annenin göğsünden aldığından, enfeksiyon yapıcı mikroorganizma olması riski az olur. Bebeklerin hazır sütle beslenmesi durumunda, sütün sağılması ve dağıtılması sırasında hastalıkların bulaşma oranı yükselir. Hatta bu konuda yapılan bazı araştırmalarda anne sütü dışında hazır mamalarla beslenen bebeklerde solunum yolu, idrar yolu, bağırsak ve kulak hastalıkları görülme oranının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Bebeklerin yaşama adım attığı ilk dönemlerde hastalıklardan korunmalarının en önemli unsuru anne sütüdür. Henüz bağışıklık sistemi gelişmemiş olan bebeklerin mikroorganizmalara karşı tek silahı anne sütüdür. Anne karnında başlayan yaşam, doğumdan sonra da bebeklerin korunmasını sağlayacak sistemlerle donatılmıştır. Anne yaşamında geçirmiş olduğu hastalıklara karşı ürettiği savunma antikorlarını plasenta ile bebeğe geçirir. Doğumdan sonra bunu anne sütüyle bebeğine aktarır. Mikropları algılayan hafıza hücreleri anne sütüyle bebeğe geçmekte ve bebekteki bağışıklık sisteminin işlevini yapmasına yardımcı olmaktadır. Bebeğin bağırsaklarına geçen bağışıklık hücreleri, buradan lenf sistemine geçer. Daha önceden bağırsakları bakterilerin üremesine engel olacak bir ortama dönüştürür.

Anne sütünde antikorlar bulunur

Anne sütünde olan antikorlar, IgA, IgG, IgD, IgM ve IgE olmak üzere beş grup halindedir. IgA antikorları en fazla bulunanıdır. Bu antikorlar erişkinlerin solunum ve sindirim sisteminde de olur. Bunlar 2 ya da daha fazla molekülden oluşur. IgA molekülleri secretary component adı verilen salgı faktörüyle birlikte olarak, sindirim enzimleri tarafından parçalanamazlar. Bebeğin immün sistemi doğumdan sonra aktif olmadığı için, enfeksiyon olması halinde IgA salgılaması azalır. Bu açıdan özellikle biberonla beslenen bebeklerde daha fazla hastalık riski olur. Anne sütü alan bebeklerde IgA daha fazla alındığından, bu bebekler hastalıklara karşı dirençli olur, bağırsaklarındaki yararlı bakterilerde artar. Anne sütü aynı zamanda yararlı bakterilerin çoğalmasını teşvik eder ve zararlı bakterilerin azalmasına neden olur. IgA salgısı aynı zamanda gözlerdeki epitel dokunun enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Çoğumuz toplumda anne sütünün gözlerdeki enfeksiyonlarda göze damlatıldığını bilir. Bu şekilde gözlerdeki enfeksiyonu tedavi eder. Bunun tıbbi açıklaması henüz olmasa da, sonuçları oldukça başarılıdır.

Anne sütünde bulunan yararlı moleküller

Anne sütünün mücin adı verilen içeriğinde protein taşıyan, karbonhidrat taşıyan moleküller vardır. Ayrıca serbest demiri bağlayan laktoferrin adı verilen proteinle B12 vitaminini bağlayıcı özelliği olan bir protein anne sütünde bulunur. Bunun etkisiyle bakteriler ortamda demir ve B12 vitamini bulamaz ve beslenemez. Böylece bebeklerin hastalıklardan korunması sağlanır. Sütün içeriğindeki serbest yağ asitleri virüslerin kılıfına zarar vermektedir. Doğumun ardından gelen ve kolostrum adı verilen sütte, güçlü bir antiviral etkiye sahiptir. İçeriğinde fibronectin adlı bir protein vardır. Bu enfeksiyon riskini azaltmaktadır.

]]>
Anne Sütünü Artıran Besinler https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-artiran-besinler.html Sat, 01 Dec 2018 00:44:37 +0000 Anne sütünü arttıran besinler, anne sütünü arttıran en önemli etken bol sıvı alınmasıdır. Bunun dışında anne sütünü arttıran bazı besinler ve içecekler bulunmaktadır. Ayrıca annelerin bu süreçte bebekler Anne sütünü arttıran besinler, anne sütünü arttıran en önemli etken bol sıvı alınmasıdır. Bunun dışında anne sütünü arttıran bazı besinler ve içecekler bulunmaktadır. Ayrıca annelerin bu süreçte bebeklerini bıkmadan emzirmesi anne sütünün artmasına destek olur. Annelerin bebeklerine sütlerinin yetmediğini düşünerek ek mama vermesi halinde, bunun anne sütünün yerini tutamayacağını söyleyebiliriz. Normalde bebeğin beslenmesine yetecek kadar anne sütünün olmaması nadir görülen bir durumdur. Bu durumda annelerin yediklerine dikkat etmesi, sütün kalitesini ve miktarını düşürecek besinlerden uzak durması, sütün miktarını arttıracak besinleri tüketmesi önerilir.

Anne sütünü arttıran besinler nelerdir

Rezene: Rezene içeriğindeki bazı maddeler nedeniyle anne sütünün üretiminde gerekli olan prolaktin ve östrojen hormonu salınımını teşvik etmektedir.

Çemen otu tohumu: Düzenli olarak 2 hafta kullanıldığı zaman anne sütünü arttıran bir besindir.

Dereotu: Kadının bedeninde hormonal değişimlere neden olarak, süt üretimini teşvik eder.

Siyah susam: İçeriğinde kalsiyum bulunan siyah susam sütün miktarını arttırır.

Kimyon: İçeriğinde bulunan demir sayesinde annenin direncini arttırdığı gibi, süt miktarını da arttırır.

Fesleğen: Sakinleştirici etkisi bulunan fesleğen aynı zamanda sindirim sistemini düzenlemekte ve oldukça iyi bir K vitamini kaynağıdır. Anne sütünü arttıran etkisinden faydalanmak için çay şeklinde ya da yemeklerle tüketilebilir.

Arpa: Anne sütünü arttırıcı etkisi bilimsel açıdan kesinleşmese bile, halk arasında geleneksel olarak tüketilen bir besindir. Özellikle rezene ile birlikte tüketildiğinde yararlı etkileri olur.

Yeşil sebzeler: Özellikle ıspanak, kuşkonmaz, pancar yaprağı gibi yeşil sebzeler laktasyonu arttırmaktadır. Sindirimin güçlenmesine destek olur.

Anne Sütünü Artıran Besinler

Sarımsak: Sarımsak öncelikle annenin iştahını açmakta, süt kalitesini arttırmakta ve bebeğin sütü emmesini teşvik etmektedir.

Bu besinlerin dışında anne sütünü arttıran besinler arasında kırmızı ve turuncu sebzeler, yulaf, keten tohumu yağı, zeytinyağı, susam yağı gibi yiyecekler bulunmaktadır. Önemli olan annenin düzenli olarak beslenmesi, bol sıvı alması ve bebeğini sıkça emzirmesi gerekir. Bu sayede anne sütü yeteri kadar üretilebilir, bebekler sağlıklı bir şekilde beslenebilir. Anneler bebeklerinin doymadığı düşüncesine kapılmamalı, hemen panik yaparak ek gıdalara, mamaya başlamamalıdır. Bu özellikle genç yaştaki annelerin yaptığı önemli bir hatadır.

]]>
Anne Sütü Neden Azalır https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-neden-azalir.html Sat, 01 Dec 2018 09:42:30 +0000 Anne sütü neden azalır, Bebekler için dünyanın en büyük hazinesidir anne sütü  ve bu hazineden onları mahrum etmemeliyiz.  Bu sebepten en uygun zamana kadar bebekleri emzirmek onlar için yapılan en güzel hediyedir. İşte Anne sütü neden azalır, Bebekler için dünyanın en büyük hazinesidir anne sütü  ve bu hazineden onları mahrum etmemeliyiz.  Bu sebepten en uygun zamana kadar bebekleri emzirmek onlar için yapılan en güzel hediyedir. İşte bazen, bazı bebekler bundan mahrum kalabiliyor. Bunların farklı farklı sebepleri olabilir.Bu sebeplerden birkaçı şunlardır.

 • En çok rastlanan sebeplerden biri, bebeğin anneyi emmemesidir. Bunun sebebi de erken doğum yada bebeğin zayıf olması olabiliyor. Buda bebeğin memeyi tutamamasına sebep olduğundan dolayıdır.
 • Birde yenilen bazı besinler, anne sütünün azalmasına sebep oluyor. Bunlardan bazıları şunlardır, ada çayı, sirke, mısır, nişasta, şalgam, limon suyu, tuz ve salamuralı besinler anne sütünü azaltabiliyor. Bu dönemlerde bu besinlerden uzak durulması iyi olur.
 • Diğer bir sebep ise annenin içinde bulunduğu aşırı stres, üzüntü, depresyon gibi durumlar anne sütünün azalmasına neden olabiliyor. Bu sebepten dolayı anneyi bu tür durumlardan uzak tutmaya çalışmalıyız. 
 • Anne Sütü Neden Azalır
 • Bu diğer saydığımız  durumlar yoksa ve yine de anne sütünde azalma oluyorsa, pek de aklımıza gelmeyen bir durum olabilir. Buda troit bezlerinin çalışmamasıdır. Bu durum da anne sütünün azalmasına sebep olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında troit bezlerinin çalışma durumuna bakılması gerekir. Bunu bir doktora baş vurarak öğrenilmeli ve buna uygun bir tedavi ile bebeğe anne sütü verilmesi sağlanmalıdır. Anne sütü çok kıymetlidir ve bebeklerimizi bundan mahrum bırakmamalıyız.
 • ]]>
  Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-arttiran-bitki-caylari.html Sun, 02 Dec 2018 04:40:48 +0000 Anne sütünü arttıran bitki çayları, emzirme döneminde anne adayları süt miktarını ve kalitesini arttırmak için birçok yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemlerden biri de bitki çaylarıdır. Bazı bitki çaylarının Anne sütünü arttıran bitki çayları, emzirme döneminde anne adayları süt miktarını ve kalitesini arttırmak için birçok yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemlerden biri de bitki çaylarıdır. Bazı bitki çaylarının anne sütünü arttırdığı toplumda kabul görmektedir. Ancak bu konu hakkında bilimsel araştırmalar oldukça yetersizdir. Dolayısı ile emzirme döneminde anne sütünü arttırmak için tüketilecek bitki çayları için mutlaka doktora danışılmalıdır. Emzirme döneminde anne sütünü arttırmak için bazı bitki çayları önerilse de bazı bitki çayları kesinlikle tüketilmemelidir. Bu çaylardan bazıları maydanoz çayı, kekik çayı, nane çayı, kuş otu çayı ve adaçayı olarak sıralanabilir. Bu çayların anne sütünü azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

  Anne Sütünü Arttıran Güvenli Bitki Çayları

  Aşağıda sıralanacak olan bitki çayları emzirme döneminde anne sütünü arttırmak için kullanılabilecek güvenli kabul edilen bitki çaylarıdır. Fakat aşırı tüketim nedeniyle mide bulantısı, kusma ve uykusuzluk gibi bazı sıkıntılara yol açabilir.

  Kırmızı Ahududu Çayı: Kırmızı ahududu çayının anne sütünü arttırıcı etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde anne ve bebek için yararlı olan birçok mineral barındırmaktadır.

  Zencefil: Anne sütünü arttırmak için kuru değil taze zencefil tüketilmelidir. Bitki çayı taze zencefil dilimlerinden hazırlanmalıdır. Zencefil çayı, kan akışını hızlandırır ve mide problemlerine karşı iyi gelir.

  Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları

  Isırgan Otu Çayı: Toplumda ısırgan otu çayının anne sütü miktarını ve yoğunluğunu arttırdığı savunulmakta ve yaygın bir şekilde tüketilmelidir.

  Kuşburnu Çayı: C vitamini içeriği ile anne sütünü arttırıcı özellik sağlar. Ayrıca enerjiyi arttırır.

  Devedikeni Çayı: Anne sütünü arttırıcı etki yarattığı düşünülmektedir.

  Ekinezya çayı: Emzirme döneminde annenin genel sağlık durumunu koruyucu etki yarattığı gibi anne sütünü arttırıcı etkisi de bulunmaktadır.

  Çemen Otu Çayı: Fazla tüketimi sindirim problemine yol açsa da anne sütünü arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

  Not: Emzirme döneminde tüketilecek bitki çayları kesinlikle doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Aksi halde faydadan çok zararı olabilir. Bu dönemde yeşil çay, akdiken çayı, anason çayı, kekik çayı, papatya çayı gingko çayı kesinlikle tüketilmemesi gerek bitki çayları arasında yer almaktadır.

  ]]>
  Anne Sütünü Artıran Dualar https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutunu-artiran-dualar.html Mon, 03 Dec 2018 01:22:58 +0000 Anne sütünü artıran dualar, Emziren anneler bebeğiniz doymuyor,sütünüz az yada hiç gelmiyorsa uzman hekimlerden öneri olmak gerekir. Doğumdan sonra bol içmek, beden yorgunluğundan kaçınmak ve moralimizin düzgün olm Anne sütünü artıran dualar, Emziren anneler bebeğiniz doymuyor,sütünüz az yada hiç gelmiyorsa uzman hekimlerden öneri olmak gerekir. Doğumdan sonra bol içmek, beden yorgunluğundan kaçınmak ve moralimizin düzgün olması sütü artıran önemli noktalardır. Bunların yanında inançla, tüm kalbimizle edeceğimiz anne sütünü artıran dualar ile ALLAH'ın izni ile inşallah kabul olacaktır. Hadis-i şerifte önce deveni sağlam kazığa bağla sonra tevekkül et diye emreder. İlk önce dikkat etmemiz gerekenlere uyacağız sonra dua edeceğiz. İşte anne sütünü artıran dualar :

  Muhammed Suresi, 15. Ayet

  “Fîhâ enhârun min mâin ğayri âsinin ve enhârun min lebenin lem yeteğayyer ta’muhu ve enhârun min hamrin lezzetin lişşâribîne ve enhârun min aselin musaffen ve lehum fîhâ min kulis semerât.

  İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenler için lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır ve orda onlar için meyvelerin her türlüsünden vardır.

  Anne Sütünü Artıran Dualar
  Bu duayı yazıp göğsümüzde taşıyın inşallah etkili olacaktır.

  “Bismillahirrahmanirrahim.Yefalüllahü ma yeşaü ve yefkemü ma yüridü.Ve ceaalna mni beyni eydihim sedden.ve mil halvefüm sedden feağşeynahüm fehüm la yübsirün.vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.”

  Bu dua sütü azalan anneler üzerinde çok faydalı olduğu söylenmektedir. Gülsuyu veya safran ile bir kağıda yazılıp her gün o sudan içilirse inşallah faydası görülecektir. Eğer duaı yazdırma imkanınız yoksa hergün bu duayı okumanız gerekir.
  ]]>
  Bebeği Sütten Keserken Anne Ne Yapmalı https://www.annesutu.gen.tr/bebegi-sutten-keserken-anne-ne-yapmali.html Mon, 03 Dec 2018 11:19:10 +0000 Bebeği Sütten Keserken Anne Ne Yapmalı, Anne sütü bebekler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Doğumdan hemen sonra başlayan emzirme olayı bebek 2 yaşına gelene kadar devam edilmelidir. Bebeğinizi emzirmeniz bebek açısından Bebeği Sütten Keserken Anne Ne Yapmalı, Anne sütü bebekler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Doğumdan hemen sonra başlayan emzirme olayı bebek 2 yaşına gelene kadar devam edilmelidir. Bebeğinizi emzirmeniz bebek açısından oldukça önemlidir. Annenin bebeğini emzirirken aralarında oluşan bağ anne bebek arasındaki ilk duygusal bağlanma lardan biridir. Bu bağ uzun bir zaman içerisinde daha da pekişeceğinden bebeğin anne sütünden kesilmesi hem bebek hem de anne açısından oldukça zor bir süreçtir. Öncelikle bebeğin ek gıdaya geçmiş bir çok besini dışarıdan alıyor olması gerekmektedir. Annenin de bebeğini sütten kesmek için kararlı durması lazımdır. 

  Bebeği Sütten Keserken Anne Ne Yapmalı; bu sürece öncelikli olarak anne nin duygusal olarak hazır olması gerekmektedir. Eğer anne duygusal olarak hazır olmadan  bu sürece başlarsa tekrar tekrar başa dönen memeden kesme süreçleri yaşayabilirsiniz. Çocuğunuzu da bu anlamda rahatlatmalı onun da duygusal olarak daha mutlu olduğu bir döneme denk getirmelisiniz. Örneğin çocukların diş çıkardıkları, hasta oldukları, ortam değişikliklerinde daha stresli oldukları için bu dönemde bebeği sütten kesme önerilmez. Bebeği Sütten Keserken Anne Ne YapmalıÇocuklarda  annenin kendisini sevmediği bırakacağı artık istemediği gibi duygular olacağı için onunla daha çok oyun oynayarak yada ona daha çok sarılarak bu duyguların önüne geçebilirsiniz. Bu süreçte anne anlayışlı ve sabırlı davranmalı tensel teması günü içerinde mümkün olduğunca arttırmalıdır. Diğer bir aşamada bebeğinizi sütten keserken emzirmeyi azaltarak gitmektir. Emzirme sıklığını öncelikle gündüzleri minimuma indirerek  bir nevi çocuğunuzu memeden uzaklaştırıp daha sonra geceleri de aynı yöntemle aşamalı olarak memeden kesmek de bebeğinizin yaşadığı stresin derecesini düşürecektir. Artık sütü memede değil eğlenceli bir bardak ta içebileceğini ona gösterebilirsiniz. Bu süreç zor fakat annenin kararlı ve sabırlı durması ile zevkli olabilecek bir süreçtir.
  ]]>
  Anne Sütü https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu.html Mon, 03 Dec 2018 12:24:29 +0000 Anne sütü, bebek için en sağlıklı olan besin kaynağı olarak bilinmektedir. Anne sütü çocuk ve anne arasında ki en güçlü bağ olmaktadır. Anne sütü tek başına bir besin maddesi olmamaktadır. Anne sütü damarlarda dol Anne sütü, bebek için en sağlıklı olan besin kaynağı olarak bilinmektedir. Anne sütü çocuk ve anne arasında ki en güçlü bağ olmaktadır. Anne sütü tek başına bir besin maddesi olmamaktadır. Anne sütü damarlarda dolaşan kan gibi kompleks, yaşayan bir sıvı özelliğe sahiptir. Mikroplarla savaşan ve sağlığa önemli ölçüde destek sunan özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde anne sütünün bebekleri her türlü enfeksiyondan korumasına yardımcı olur. Bir damla anne sütünde yaklaşık olarak 1 milyon beyaz küre bulunur. Makrofaj adı verilen bu hücreler mikropları etkisiz hale getirmektedir. Anne üstünde ayriyeten Immunglobulin A adı verilen ve bebeklerin bağırsaklarını kaplayarak mikropların kana sızmasını engelleyen, alerjik reaksiyon gelişmesine engel oluşturan önemli maddeler bulunmaktadır. İlk günlerde salgılanan kolostrum maddeler özellikle fazla miktarda IgA içermektedir. Erken dönemde mikrop ve yabancı hücrelerde koruma meydana getirir. Kolostrumda olgun sütten daha çok lökosit madde ve enfeksiyondan koruyucu maddeler içermektedir. Anne sütü, hem bebek için hem de anne için, fiziksel ve ruhsal gelişimi etkilemektedir. Bebekte enfeksiyon riskini azaltır. Anne sütüyle beslenen bebek genellikle aşırı kilolu olmamaktadır. Bu da bebeklerin ileri yaşlarda obezite riskini azaltan bir etken olmaktadır. Anne bebeği emzirirken salgılanan oksitosin hormonu aslında mutluluk hormonu olarak bilinir. Aynı zamanda annenin doğum öncesi haline dönmesini kolay olur, hem rahim toparlanması gerçekleşir, hem de alınan kiloların verilmesini kolaylaştırma açısından önem arz etmektedir.

  Anne SütüAnne Sütü Faydaları :

  • Anne sütü bebeğin ruh ve vücut sağlığı için en önemli olan besindir. 
  • Her zaman hazırdır, temizdir, uygun ısıdadır ve ekonomiktir.
  • Anne sütü sindirilmesi en rahat besin maddesidir. Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun olan özelliktedir. 
  • Prematüre bebeği olan annenin sütü o bebeğe uygundur, 1 aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe, 3 aylık bebeği olan annenin sütü 3 aylık bebeğe uygun olmaktadır. 
  • Anne sütü bebeğin organları ve sistemlerin gelişmesini sağlayan, bebeğin büyüme faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırıcı etki sağlar. 
  • Anne sütü bebeğe ilk 6 ay ihtiyaç oluşturur ve protein maddesi, yağ ve buna benzer her türlü besin maddesi içerir. Bu nedenle D vitamini ve flor dışında hiçbir ek besin maddesine, ek sıvı besine, vitamine gereksinim yoktur.
  •  Aşırı şişmanlama riskini en aza indirir. 
  • Annenin ilk gelen sütü bebek için oldukça önemlidir yani bebeğin ilk aşısı olmaktadır. 
  • Anne sütü içerisinde olduğu akyuvarlar ve koruyucu maddeler sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruma oluşturur.
  • Anne sütü, ishale yol açan mikroorganizmaların oluşmasını en aza indirir.
  • Anne sütüyle beslenen bebeklerin kansızlık oranı az olur. İleri yaşlarda gelişebilecek hastalıkların olası riskini de azaltır. Ani bebek ölümü riskini azaltmaktadır. Bebeğiniz için en doğal bir sakinleştirici olmaktadır. 
  • Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlamaktadır, daha iyi uyuma gerçekleştirir. Emzirmeyle anneyle bebek arasında olan duygusal bağ gelişim gösterir. Bebeğinizin zeka gelişimi anne sütüyle daha iyi olur.
  Anne sütü bazen bebeğin ihtiyacından daha fazla gelir yada anne çalışmaya başladığı için sütü sağması gerekir. Bu şekilde sağılmış olan anne sütü özel süt saklama poşetlerinde yada süt kaplarında saklanır. Anne sütü oda sıcaklığında 3 saat kadar, buzdolabında ise 3 gün kadar 2-8 derece arasında saklanır. Buzdolabının buzluğunda anne sütü saklanması 3 ay kadar -20 derece altında, derin dondurucuda ise anne sütü 6 ay -70 derece saklanabilir. Dondurulan süt poşetleri, oda sıcaklığında bekletilerek buzu açılır. Buzu çözülen anne sütü, sıcak su dolu bir kabın içinde bekletilerek ısıtılır. Süt kesinlikle kaynatılmaz. Sütün protein yapı]]> Anne Sütü İçeriği https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-icerigi.html Tue, 04 Dec 2018 05:25:30 +0000 Anne sütü içeriği, D ve K vitaminlerinden ayrı olarak ilk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Bu nedenle doğumdan itibaren bebeklere anne sütünün dışında günde 400 ünite D vitamini de Anne sütü içeriği, D ve K vitaminlerinden ayrı olarak ilk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Bu nedenle doğumdan itibaren bebeklere anne sütünün dışında günde 400 ünite D vitamini desteği sağlanması gerekmektedir. Bu destek en az 2 yaşına yada  tercihen 5 yaşına kadar sürdürülmelidir. Doğumdan sonra  bütün bebeklere uygulanan K vitamini ile, K vitamini eksikliğine bağlı olarak herhangi bir sorunun ortaya çıkması önlenmeye çalışmaktadır.

  Anne sütünün sindirimi, inek sütü veya inek sütünden yapılan formül sütler, başka bir deyişle hazır mamalardan çok daha basittir.  Bu sebeple anne sütüyle beslenen bebeklerin mideleri hazır mamayla beslenenlere göre daha az sürede boşaltır.  Anne sütünün içeriği, annenin beslenmesinden bağımsız olarak bebeklerin gereksinimlerine göre şekillenir.

  Bütün anneler, bebeği için en uygun sütü üretir.  Örneğin, prematüre bebeklerinin annelerinin sütleri, prematüre bebekler için uygun özellikler taşımaktadır. Anne sütünün içeriği sabit bir yapıya sahip değildir. Doğumdan sonraki  ilk 7 gün memelerden gelen süte kolostrum adı verilir. ''Altın suyu'' olarak da adlandırılan sarımsı renkte ve koyu kıvamdaki bu sütler özellikle protein,  mineral ve vitamin bakımından çok zengindir. Sarımtırak renk yüksek beta karoten düzeyinden kaynaklandığı bilinir.
  Anne Sütü İçeriği
  Kolostrumdaki proteinler, bebekleri hastalıklara karşı koruyucu antikorlar (özellikle IgA) ve bağırsak epitelinin direncini arttırdığı bilinen maddeler içerir. Doğumdan hemen sonra yenidoğan bebeğe ilk besin olarak kolostrumun verilmesi, bebeğin dış ortamdan gelebilecek patojen bakterilere karşı korunmasını sağlar. Doğumdan sonra damla kıvamında çok az miktarda gelen bu sütün miktarı, bebek emdikçe çoğalmaktadır. Halk arasında ağız sütü olarak bilinen kolostrumun enerji içeriği 67 kcal/100 ml'dir.

  Olgun anne sütünün enerji ve besin öğeleri değerleri(100ml)

  Su(ml)=876

  Enerji(kcal)=700

  Protein(g)=7-9

  Karbonhidrat(g)=30-50

  Yağ(g)=42

  Sodyum(mEg)=7

  Potasyum(mEg)=13

  Klor(mEg/1)=11

  Kalsiyum(mg)=250

  Fosfor(mg)=140

  Magnezyum(mg)=35

  Demir(mg)=0.3

  Çinko(mg)=1.2

  Bakır(mg)=0.25

  E vitamini(mg)2.3

  C vitamini(mg)=40

  A vitamini(ug)=670 (retin ol eşdeğeri)

  D vitamini(ug)=0.55

  K vitamini(ug)=2.1

  Biotin(ug)=4

  İyot(ug)=110

  Selenium(ug)=20

  Manganez(ug)=6

  Flor(ug)=16

  Krom(ug)=50

  ]]>
  Anne Sütü Alerjisi https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-alerjisi.html Wed, 05 Dec 2018 00:58:22 +0000 Anne Sütü Alerjisi, bebekler için anne sütü doğal ve mükemmel bir besindir. Dünya sağlık örgütü annelerin bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemelerini önermektedir. 6 aydan sonra ek gıdalara başlayıp bebek 2 ya Anne Sütü Alerjisi, bebekler için anne sütü doğal ve mükemmel bir besindir. Dünya sağlık örgütü annelerin bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemelerini önermektedir. 6 aydan sonra ek gıdalara başlayıp bebek 2 yaşına gelinceye kadar anne sütü nü almaya devam etmelidir. İlk anne sütü içeriğindeki immünglobulin lgA ile bebeğin sindirim fonksiyonlarını tam olarak çalışana kadar laksatif etki gösterir. Böylece melonyumun atılımını kolaylaştırır ve bilirubin yapımını engeller. Anne sütünün bileşenleri tam olarak belirlenememiştir. Annenin beslenmesi ile doğrudan ilgili olduğu bilinmektedir.

  Anne Sütü Alerjisi

  Anne Sütü Alerjisi genelde annenin beslenmesindeki bazı besinlerin anne sütünü etkileyerek bebekte alerjik reaksiyona etken olmasıdır. Anne sütü alerjisi durumunda anne aldığı besinlere dikkat etmeli bebeğe alerji yaptığını düşündüğü gıdaları hayatından bir süreliğine de olsa çıkarmalıdır. Özellikle inek sütü alerjen besinlerden biridir. İnek sütü ve inek sütü ile yapılmış peynir, yoğurt, kaymak, tere yağı, dondurma gibi besinleri beslenme programından uzaklaştırması gerekmektedir. Annenin inek sütünü hayatından çıkardıktan sonra, bebekte hala anne sütü alerjisi görülüyor ise diyet programında ki diğer ürünleri gözden geçirmeniz de fayda vardır. Eğer yeni doğan bebeğiniz var ise bebeğinizin doğduktan sonra ilk bir kaç gün içerisinde topuk kanı testini yaptırmanız alerji tespitinde önemlidir. Bu testte bebeklerde nadir görülen metabolik bozuklukları tespit edilmektedir. Bu bozukluklardan biri olan galaktozemi ;laktozu sindirmek için gerekli olan karaciğer enziminin yeteri kadar bebeğin vücudunda bulunmamasıdır. Bu da bebekte anne sütü alerjisi yapabilmektedir.

  ]]>
  Anne Sütü Nasıl Artar https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-nasil-artar.html Wed, 05 Dec 2018 19:13:48 +0000 Anne sütü nasıl artar, Annelik duygusunun ilk zamanlarında bebeğe verdiği en güzel hediye anne sütüdür. Emzirme dönemlerinde annelerin kafalarına sütünün bebeğe yetip, yetmediği. Bebeğin beslenmesinin yanında anne süt Anne sütü nasıl artar, Annelik duygusunun ilk zamanlarında bebeğe verdiği en güzel hediye anne sütüdür. Emzirme dönemlerinde annelerin kafalarına sütünün bebeğe yetip, yetmediği. Bebeğin beslenmesinin yanında anne sütü, bebek ile duygusal bir bağ oluşturur. Bunun yanında bulaşıcı hastalıklardan korur. Bebeğini emziren annelerde ise meme ve yumurtalık kanseri olma olasılığı azalır ve doğum sonrası kiloları daha kolay verildiği görülür.

  Anne sütünün bebeğe yetersiz kalması çok nadir gözüken bir olaydır. Çünkü her annenin sütü bebeğine yeterli durumdadır. Ancak annelik duygusu, fazla sevgi ile sütünün bebeğine yeterli olmadığı kanısına vererek çok erken zamanda hazır gıdalara başvurmaktadır. Bu durum istemeden de olsa bebeğe zarar vermektedir. Çünkü anne sütü bebek için en ideal besindir ve hiçbir besin kadar anne sütü kadar faydalı değildir. Ek gıda başvurulurken anne bebeğin doktoru ile görüşmeli tek başına karar vermemelidir. Anne sütü kalitesi ve miktarı bebeğin zamanında veya erken doğmuş olmasına göre değişmektedir. Anne sütünün kalitesi ve miktarını artırmak için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Bunlar;
  • Bebek doğar doğmaz, sütünüzün gelmesine beklemeden 1 saat içinde emzirmek gerekir
  • Süt kalitesi ve miktarını etkileyen en önemli nokta sıvı besin. Su süt üretimi için çok önemli olup, anne günde en az 3 litre su içmesi gerekmektedir. Bunun yanında katıksız meyve suları, süt, ayran, bitki çayları ve sade maden suyu da içmelidir.
  • Bebek istedikçe emzirilmelidir. Bebek emdikçe anne sütünün artmasını olumlu yönde etkileyecektir. İlk doğan bebekler günde 9-10 öğün emerler ve daha sonra bu öğün sayıları azalır.
  • Bebeğe kesinlikle 6 ay dolmadan inek sütü, mama yada başka gıdalar verilmemesi gerekir. Çünkü bu gıdalar bebeğin az süt almasına sebep olup, sütten erken kesilmesine neden olur.
  • Bebeğe anne sütü biberon gibi başka yollarla verilmemesi lazım, biberon bebeğin meme emmesini engeller. Biberon emmek, meme emmekten kolay olduğu için bebek biberonu tercih eder.
  • Gece emzirmeleri anne için çok zor durumdur. Ancak bebeği gece emzirmek annenin süt verimini artırarak bebeğin psikolojisi düzgün olur. Aile bireyleri de anneye bu dönemler de yardımcı olması gerekir. Zaten bu en fazla 3 aylık bir zamandan sonra gece emzirmeleri azalacaktır.
  • Bebeği doğurmadan önce anne emzirme şekli, anne sütü ve bebek ile ilgili araştırmalar yapmalı kendisi ve bebeği için önemlidir.
  • Bebek emzirirken emzirme süresi 20-30 dakika sürmelidir.
  • Aşırı stresten kaçınılmalı ve kendimizi rahatlatacak hobilerle uğraşmak gerekir.
  • Bitkisel ürünler ve vitamin artıran sütü artıran ek gıdalar almadan önce doktorunuza danışın.
  • Yorgunluktan kaçınılmalı uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir.
  Anne Sütü Nasıl Artar
  Anne sütünü artırmaya yardımcı gıdalardan ve doğal besinlerden tüketmek gerekir. Bu gıdalar anne sütünü artırmada çok etkilidir. Bu gıdalar;
  • Çemen otu tohumu
  • Rezene ve rezene bitkisi çayı
  • Dereotu
  • Maydanoz
  • Roka
  • Siyah susam
  • Fesleğen
  • Baharatlar
  • Buğday ve arpa
  • Sarımsak
  Bu gıdaların yanı sıra hamilelikte alınan kiloların faydası burada ortaya çıkmakta süt üretimi sırasında bize faydası olmaktadır. Anne günde 3 litre su içmeli,yoğurt, ayran ve sütten yeterince faydalanmalıdır. Protein bakımından zengin olan kuru fasulye, mercimek, nohut gibi kuru baklagilleri almalıdır. Anne sütü için balık tüketimi çok önemlidir. Et, tavuk ve balık her öğünde yenilmelidir. Her öğünde bol sebze ve meyve, bal, pekmez,tahin gibi gıdaların yanında rezene çayı ve ısırgan çayının süt artırmasında uzmanlar tarafından çok etkili oldukları söylenmektedir. Yumurta kesinlikle tüketilmesi lazım. Kalsiyum açısından çok zengin olan yumurta, bebek için kemiklerinin gelişimine katkı sağlayacaktır.
  ]]> Anne Sütü Nasıl Kesilir https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-nasil-kesilir.html Wed, 05 Dec 2018 19:33:59 +0000 Anne sütü nasıl kesilir, Anne sütünün kesilmesi, çocuğun artık anne sütü içmemesi ve başka gıdalar ile beslenmesi anlamını taşımaktadır. Çocuğun ne zaman sütten kesilmesi gerektiğine ise, özgür iradesi ile anne k Anne sütü nasıl kesilir, Anne sütünün kesilmesi, çocuğun artık anne sütü içmemesi ve başka gıdalar ile beslenmesi anlamını taşımaktadır. Çocuğun ne zaman sütten kesilmesi gerektiğine ise, özgür iradesi ile anne karar vermelidir. Annelerin ilk 6 ay boyunca çocuklarına süt vermeleri çocuğun sağlığı açısından daha faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra, 6. Aydan 1 yaşını sonuna kadar çocuğun anne sütünün yanı sıra başka gıdalar da tüketmesi gerekmektedir. Birçok uzamana göre, anneler çocuklarına, çocukları 1 yaşını doldurduktan sonra anne sütü vermeyebilirler. Bunun sebebi ise, çocukların bu yaşlarda çok daha kolay, değişime adapte olabilecek durumda olmalarıdır. Bunun yanı sıra, 2 yaşındaki ya da daha büyük bir çocuğa anne sütünü bıraktırmak daha zor olmaktadır.

  İlk başta da söylediğim gibi, çocuğun sütten kesilmesi annenin özgür iradesine bağlıdır. Anne, iş hayatı temposuna göre emzirme saatlerini düzenleyebilmektedir. Bunun yanı sıra, annelerin düşündüğü zamandan çok daha önce sütten kesilmeye hazır çocuklar da vardır. Bazı çocukların ise, anne sütünü kolay kolay bırakamamaları da sütten kesilmeye hazır olan çocuklarınki gibi oldukça doğal bir olaydır ve yadırganmamalıdır. Bazı çocuklar anne sütünü hiç bırakmak istemez gibi görünmekte, bazı çocuklar ise anne sütünü bırakmaya dair bazı ipuçları verebileceği için, annenin bu konuda çocuğu gözlemlemesi bir fikir sahibi olabilmesi açısından gerekmektedir.

  Çocuğun anne sütünü terk etmesinin kolay olmasını sağlayan yollardan biri, annenin sütünü emzirme yolu ile değil de biberondan vermesidir. Böylece bebeğin beslenmek için annesine olan ihtiyacı da azaltılmış olacaktır ve böylece bebek bakıcıya ya da ailenin başka üyelerine rahatlıkla teslim edilebilecektir.

  Annenin çocuk bir yılını doldurmadan sütten kesmeyi düşündüğü durumlarda ise, annenin bebeği demir yönünden zengin olan mamalar ile beslemesi ve mamayı kullanmadan önce bir doktora başvurması faydalı olabilmektedir.

  Annelerin çoğu, çocuğunu sütten keserken karışık duygular içine girebilmektedir ve çocuğunu sütten kesmenin özgürlüğünün yanı sıra çocuğu kendinden ayırdığını düşünebilmektedir ve bu durum oldukça doğaldır. Bebeğin ve annenin sütten kesme olayını atlatmasının daha kolay olması için bunun sıra ile yavaş yavaş yapılması daha faydalı olacaktır. Bunun için annenin ilk olarak ara öğün sütünü kesip ara öğünlerde çocuğunu mama ile beslemesi, yerinde bir davranış olacaktır. Diğer yandan, ara öğünleri sıklaştırıp çocuğun karnını doyurmak ta, tok olan çocuğun daha az süt istemesi bakımından faydalı olabilmektedir. Böylece çocuk anne sütünü kendi iradesi ile kesmiş olacaktır. 

  ]]>
  Bebek Anne Sütü Emmiyorsa https://www.annesutu.gen.tr/bebek-anne-sutu-emmiyorsa.html Thu, 06 Dec 2018 14:09:37 +0000 Bebek Anne Sütü Emmiyorsa, Anne sütü bebeklerin ilk 6 ay boyunca alması gereken en önemli besindir. İçerisinde bulunan vitaminler bebeğin gelişimine yetecek kadar fazladır. Bazı zamanlar bebekler anneyi emmeye reddeder fakat bu Bebek Anne Sütü Emmiyorsa, Anne sütü bebeklerin ilk 6 ay boyunca alması gereken en önemli besindir. İçerisinde bulunan vitaminler bebeğin gelişimine yetecek kadar fazladır. Bazı zamanlar bebekler anneyi emmeye reddeder fakat bu durum bazen farklı sebeplerden kaynaklanmış da olabilir. Bazı uzmanlar, bebeklerin 4-9 ay aralığında anneyi emmeyi reddetmeleri, bebeklerin duyguları keşfetmesi ile alakalı bir durum olduğu için bunun önlemlerini almakta mümkündür. Bebek emmeyi reddettiği zaman anne hemen pes etmemelidir. Mesela, karanlık bir odaya gidip bebeğin memeyi almasını sağlamak fakat bu işlemi yaparken bebeği ağlatmadan yapmak gereklidir. Bebeğin memeyi almaması tekrarlanıyorsa hala, bebekle biraz oynayıp bu işlemi tekrarlamak gerekir, bebek meme alma konusunda hala direniyorsa ayakta emdirmek denenmelidir. Bu emmeme inadı devam etse de hemen hazır mamaya başvurmamak gerekir. Çünkü hiç bir canlı kendini asla aç bırakmaz bunu asla unutmamamız gerekir çünkü bebek için en doğru beslenme biçimi anne sütü alınmasıdır. Emzirme konusunda inatçı olmamız ve bebek emmemeye devam etse de sabırlı davranmamız gerekir.

  Bebek Anne Sütü Emmiyorsa

  Bebek emmeyi neden reddeder

  • Bebek hasta veya ağrılı olabilir veya annenin aldığı ilaçlar varsa etkisi yüzünden de olabilir.
  • Bebeğin ağzında pamukçuk çıkmış olabilir.
  • Emzirme tekniğinde bir sorun olabilir.
  • Bebeklerin duyguları çok gelişmiştir, bir değişiklik bebeği üzmüş olabilir.
  • 4-9 aylarda bebeklerin dikkatleri çok çabuk dağılabilir, duydukları en ufak bir ses bebeğin memeyi reddetme sebebi olabilir.
  Bebek memeyi uzunca bir süre reddetmeye devam ediyor ve kilo kaybediyorsa bu durumda doktorunuzdan yardım almanız en doğru yöntem olacaktır, bebek için en uygun olan bebek ek gıdası doktor tarafından önerildiği taktirde kullanılması gerekir. Bebek bakımı ve emzirme işlemi çok zahmetli bir o kadar da zevkli bir süreçtir bebeğimizin bakımı ve beslenmesi konusunda sorun yaşadığımız durumlarda doktor tarafından bilgi almak ve bebeğimizin aylık kontrollerini yaptırmak en doğru yöntemdir.
  ]]>
  Anne Sütü Nasıl Oluşur https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-nasil-olusur.html Thu, 06 Dec 2018 21:24:25 +0000 Anne Sütü Nasıl Oluşur, Memede süt yapımını imkanı sunan madde annenin beyninden salgılanan Prolaktin  adlı bir hormondur. Hamileliğin sonlanmasıyla vücutta hamilelik hormonları azalır ve prolaktin salgılayan bezler uyar Anne Sütü Nasıl Oluşur, Memede süt yapımını imkanı sunan madde annenin beyninden salgılanan Prolaktin  adlı bir hormondur. Hamileliğin sonlanmasıyla vücutta hamilelik hormonları azalır ve prolaktin salgılayan bezler uyarılır. Prolaktin salgısı doğumdan ardından bir takım annelerde anında ,bazılarında ilk 4 gün içerisinde artmaya başlar. Kan damarları memede süt yapımı için gereken meydana gelen maddeleri süt hücrelerine taşır.  Prolaktinin tesiriyle memeler sütle dolar .Bu sürede memede kan damarları daha bir sürü kan taşır ve memeler sıcak ve katı olur .Süt akmaya başlayınca ve bebek emmeyi öğrendikçe memede oluşan gerginlik azalacak, annede rahatlayacaktır.  Bu durumlarda anne ve bebek zorluklarla karşılaşabilir. İlk günlerde anne ve bebeğe destek gerekebilir.      

  Anne Sütünün Görünümü Nasıldır ve Ne Sebeple Değişir

  İlk sütün sarımsı renkte olmasına karşın yetişkin süt beyaz ve inek sütünden daha sulu görünümdedir, rengi mavimsi bile olabilmektedir. Bebek geliştikçe anne sütünün rengi de değişir. Bunun sebebi bebeğin büyüdükçe ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sütün içeriğinin de değişmesidir. Anne sütü kendliğinden  memeden akmaz. Süt memede yapılır yapılmaz  hemen akmaz, süt akımı için bebeğin emmesi gereklidir.  Bebeğin etkili emmesi için memeye iyi yerleştirilmesi ve memeyi iyi kavraması bir sürü önemlidir. Bebek emerken, memenin ucundaki sinirlerden değişik uyarılar da çıkar ve bu uyarılarla annenin beyninin başka bir kısmından Oksitosin adlı bir başka hormon salgılanır. Oksitosin süt adacıklarının çevresindeki minik kasları etkiler. Bu etkilenmeyle kaslar kasılır ve süt ,süt adacıklarından meme başındaki kanallara taşınır. Bebeğin emmesi ile meme ucunda yer alan 10-15 delikten süt dışarıya akar. Her iki meme aynı zamanda çalışır. Bebek bir memeden emerken, başka memeden süt damlayabilir .Bebek emmeye başladığında, ilk öncesinde meme başının anında arkasında yer alan süt havuzundaki birikmiş sütü alır. Bu süt anında tükenir. Anne Sütü Nasıl OluşurSüt akımının devamı için oksitosin salgısının uyarılması gereklidir. Memede süt yapımı ve yapılmış meydana gelen sütün meme ucuna ulaşması bebeğin her iki hormonun yapımını uyaracak kadar güçlü ve etkili emmesi ile gerçekleşir. Bunun için bebeğin sık sık ve uyumlu bir şekilde memeye yerleştirilmesi ve bebeğin de memenin başını iyice kavraması gerekir. Emzirme sırasında süt akımının devamlılığının sağlanması için bazı yapılacak şeyler vardır. Mesela bazı annelerin sütleri bebek memeye tutulur tutulmaz akmaya başlar.  Emzirmeyi, tahmin etmek bile beyini uyararak sütün akmasına ne sebeple olur. Bazı annelerde ise süt akışı bu kadar pratik olmaz. Bebeğin birkaç güçlü emme hareketinden sonra başlar. Güçlü emme ile annenin beynine uyarılar gider . Oksitosin salgılanarak memeye ulaşır ve süt akımı başlar.      

  Süt Yapımının Devamlılığı Nasıl Sağlanabilir

  Emzirmede bebeğin ağzı annenin meme ucu çevresini sıkıştırır. Bu baskı ile uyarılan sinirler beyinde prolaktin yapımı ile görevli meydana gelen bölgeye haber götürürler. Bu haberler prolaktin salgılanması için buyruk olur. Ne kadar bir sürü haber iletilirse, o kadar bir sürü prolaktin yapılır.
  ]]>
  Anne Sütü Sarılığı https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-sariligi.html Fri, 07 Dec 2018 04:21:23 +0000 Anne Sütü Sarılığı, anne sütü sarılığı yoğunlukla iki evrede oluşur.Erken evre, geç evre olmak üzere ayrılır. Erken evre sarılığı anne doğum yaptıktan hemen sonra bir kaçgün içinde kendini gösterir gösterir çoğun Anne Sütü Sarılığı, anne sütü sarılığı yoğunlukla iki evrede oluşur.Erken evre, geç evre olmak üzere ayrılır. Erken evre sarılığı anne doğum yaptıktan hemen sonra bir kaçgün içinde kendini gösterir gösterir çoğunlukla anne sütünden değil emzirmedeki yanlışlıklardan dolayı oluşur. Bu erken dönem sarılığı genellikle ilk çocuklarda olur. Çünkü anne bilgisizdir. İlk 48-72 Saatleri arasında sütü az gelebilir. Emzirme tecrübesizliğin de anne sütünün verimi düşebilir. 

  Anne Sütü Sarılığının Nedenleri, anne sütüm az geliyor korkusuyla mama takviyesine geçebilir. Bu çocuğun anne sütünden aldığı vitamini almamasına cevredeki hastalıklara mikroplara karşı kendini korumamasına yol açıp erken dönem sarılığına sebep olur. Sütüm az geliyor diye emzirmeyi asla bırakmamak sabırla belli aralıklarla emzirmeye devam etmek gerekir. Anne bu dönemde hem sabırsız hemde korku içindedir çocuğum emmiyor beslenmiyor zayıf kalacak gıdasız kalacak diye endişelenip kendi kendine de zarar verebilir. Nasıl mı Anne endişelen dimi, üzüldü mü, tasalanıp, kaygılandı mı sütü kesilir. Hiç bir üzüntüye kapılma dan sabırla beklendi mi emin olun ki sizde beslenmenize dikkat ettiniz mi sütünüz çoğalacak ve çocuğunuza fazlasıyla yetecektir.

  Anne Sütü Sarılığı
  Geç anne sütü Sarılığı İse, Doğumdan bir hafta sonra anne sütünün içindeki bir maddede artma gözlenir. Bu maddeye bilirubin denir. Bilirubin  3-4  haftada düşmeye başlar 2-3 ay sonrada normal seviyeye iner. Geç evre sarılığı tanısı konulunca öncelik olarak ebebeyinleri yani anne ve babaları bilgilendirmek gerekir. Tedavi süresi uzun olan geç dönem sarılığı 1,5-2 ay kadar sürebilir. Bu evrede anne babaya terapi vermek onları bilgilendirmek gerekir. Bu hastalık sadece tedavi edilmezse korkulacak bi durum alır genç ebebeyinler endişelenmeyin

  Anne ve babalara bu süreçte metanetli olmalıdır. Şimdiden hepinize geçmiş olsun dileklerimi sunarım.  
  ]]>
  Anne Sütü Nasıl Saklanır https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-nasil-saklanir.html Fri, 07 Dec 2018 18:15:54 +0000 Anne sütü nasıl saklanır, özellikle çalışan anneler için çok önemli bir husustur. Çalıştığı süre boyunca çocuğunun anne sütünden mahrum kalmamasını sağlamak isteyen anneler için süt sağarak bunların uygun koşullar Anne sütü nasıl saklanır, özellikle çalışan anneler için çok önemli bir husustur. Çalıştığı süre boyunca çocuğunun anne sütünden mahrum kalmamasını sağlamak isteyen anneler için süt sağarak bunların uygun koşullar altında saklanması çok daha doğru bir seçenek olarak karşımıza çıkabiliyor. Ancak anne sütündeki besinlerin değerini kaybetmemesi için saklama sırasında bazı konulara dikkat edilmesi gerekir.

  Anne sütü nasıl saklanır konusunda ilk önemli husus sütün nasıl bir kap içerisinde saklanması gerektiği hususudur. Buzdolabının soğutucu ya da derin dondurucu bölümünde saklayacağınız anne sütünün içerisine konulacağı kabın sterilize edilmiş olması gerekir. Ayrıca kapağının iyice oturuyor olması gerektiği gibi dışı sert plastik ya da cam kaplar tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu kaplar üzerine sağma işlemini yaptığınız gün ve saati de yazabilecek olmanız gerekir. Bu sayede hangi sütün daha önce tüketilmesi gerektiği de saptanabilecektir. Plastik kap ya da cam kullanmak istemeyenler için BPA ve BPS içermeyen, özel olarak anne sütünün saklanması için tasarlanmış olan saklama poşetleri ya da kaplarını kullanarak da anne sütünün sağılarak saklanması mümkündür.

  Sağılmış olan anne sütünün saklanması sırasında kullandığınız poşet ya da kapları ağzına kadar doldurmamanız gerekir. Çünkü bu süt donduğu zaman içerisindeki sütün 1/8'i kadar genleşmesi söz konusudur. Bu sebeple genleşmeyi de hesaba katarak boşluk bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca bu kap ya da poşetlerin üzerine anne sütünün sağılma tarihini saati ile birlikte yazıp içerisinde kaç cc süt bulunduğunu da yazmanız gerekmektedir. Eğer bebeğinizi çalışırken kreşe bırakıyorsanız üzerine adını da yazmanız gerekmektedir.

  Anne Sütü Nasıl Saklanır
  Donmuş anne sütü nasıl saklanır konusuna baktığımızda dondurucunun ortalarında bu sütün saklanılması gerektiğini görebiliyoruz. Bu bölümde sıcaklığın stabil olması daha sağlıklı bir şekilde sütün saklanmasını sağlayacaktır. Özellikle dondurucunun yan taraflarında sıcaklık dalgalanmaları sebebi ile sütün bir kısmının çözülmesi söz konusu olabileceğinden çözülmüş sütün tekrar donması sağlıklı olmayacağı için bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Anne sütünün oda sıcaklığı dediğimiz 19-26 derece sıcaklıklar içerisinde 3 saat, 4 derecenin altındaki buzdolabında 3 gün ve -18 derecenin altındaki dondurucuda 3 ay saklanabilmesi mümkündür. Bu süreler içerisinde anne sütünün tüketilmesi gerekmektedir.
  ]]>
  Anne Sütü Alan Bebeklerde Kabızlık https://www.annesutu.gen.tr/anne-sutu-alan-bebeklerde-kabizlik.html Sat, 08 Dec 2018 07:04:02 +0000 Anne Sütü Alan Bebeklerde Kabızlık, anne sütü alan bebekler genel olarak kabız olmaları bir çok etkenlere bağlı olarak gerçekleşir. Belirtmek gerekirse bebeğiniz ilk 5 aya kadar yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bu bes Anne Sütü Alan Bebeklerde Kabızlık, anne sütü alan bebekler genel olarak kabız olmaları bir çok etkenlere bağlı olarak gerçekleşir. Belirtmek gerekirse bebeğiniz ilk 5 aya kadar yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bu beslenme sürecinde bebeklerde genel olarak kabızlık gibi sorun olmaz. Fakat bebeklerdeki rahatsızlıklar genel olarak anneleri telaşlandırmaktadır. Çünkü bebeklerin gelişmesi bebekten bebeğe değişmektedir. Genel olarak bebeklerin sindirim sistemleri mide ve bağırsak kasları ilk 5. ayına kadar hızlı bir şekilde gelişmektedir. Yani yalnızca anne sütü alan bebeklerin kakalarını uzun sürelere yayarak yapabilir. Kimi bebekler günlük olarak kakalarını yaparken kimi bebekler gün içinde kakalarını yapmayabilirler. Bu durum bebeğinizin kabız olduğu anlamına gelmez. Bu duruma halk arasında yalancı kabızlık denilmektedir. Hatta bebeğinizin kakasını yapması sırasında sancılanmalar ve ağrılar meydana gelmesi dahi bebeğinizin kabız olduğu anlamına gelmemektedir. Bebekler daha önce belirttiğimiz gibi ilk 5 aya kadar sindirim sistemleri kasları hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bundan dolayı, bebekler bu kas gelişmesine bağlı olarak kakalarını yaparken sancılanmalar ve ağrılanmalar gayet normaldir. Fakat 5 aydan sonra anne sütü ile birlikte ilave ettiğiniz gıdalardan kaynaklı olarak kabızlık meydana gelebilir. Özellikle doktor kontrolünde bebeğinize anne sütü ile birlikte vermiş olduğunuz inek sütünde kabızlık sorunu oluşabilir. Bununla birlikte diğer besinler eklenerek kabızlık riski artmaktadır. Kabızlık sorunu hakkında bebeklerde oluşum açısından incelendiğinde kabızlık belirtileri ve doktora başvurulması gereken durumları ayrı başlık altında inceleyecek olursak;

  Kabızlık Belirtileri Ve Doktora Başvurulması Gereken Durumlar; Anne sütü alan bebeklerde kabızlık genel olarak pek fazla görülmez. Fakat anne sütü ile takviye yapılan besinlerde kabızlık sorunu oluşabilir. İlk 5 aydan önce genel olarak pek bi sorun olmamakla birlikte dikkat edeceğiniz tek sorun bebeğinizin kakasında kan varsa doktora başvurabilirsiniz. Bunun dışında bebeğiniz anne sütü alıyorsa ve günlük olarak kakasını yapmasa dahi bunda korkulacak bir sorun yoktur. Bebeğinizin kakası sulu veya katı olabilir. Bu durumun kabızlıkla hiçbir alakası yoktur. Ve belirtmek gerekirse ilk 5 aya kadar bebeğinizin sindirim sistemleri kasları gelişme gösterdiğinden yani bebeklerde bulunan mide ve bağırsak gibi sindirim sistemleri doğumdan sonra periyodik ve hızlı bir şekilde gelişme gösterir. Bundan dolayı bebeğiniz kakasını yaptığı sırada sancılar oluşması normaldir. Fakat bu sancılanmalar bir hafta kadar süre içinde devam ediyorsa doktora götürmeniz gerekebilir. Kakalarını yaparken oluşan bu sancı ve ağrılar sindirim sistemlerinin gelişmesine bağlı olarak geçici ağrı ve sancılar meydana gelebilir.

  Anne Sütü Alan Bebeklerde Kabızlık

  Fakat bu ağrılar uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora götürmelisiniz. Bağırsaklarının dış kısımında çatlaklıklar veya yırtılmalar oluşabilir. Bunların yanında ilk 5 aydan sonra kabızlık sorunları genel manasıyla ortaya çıkmaktadır. Bundan sonraki süreçte anne sütü ile birlikte besin takviyesi yapılmaya başlanır. Doktor kontrolünde verilen besinlerde ilk olarak demir takviyesi yapılmaktadır. Genel olarak verilen demir takviyesi bebeklerde kabızlık yapabilmektedir. Bebeklere verilen demir ile birlikte kabızlık süreci genel olarak başlamaktadır. Bu kabızlık durumları genel olarak geçici kabızlıklardır. Size düşen görev ilk olarak bebeklerde kabızlık sorunu var ise, bebeğinizi evinizde rahatlatmaya çalışmak ve kabızlık süreci uzadığı takdirde doktora başvurmanızdır. Çünkü hastane ortamları bebeğinizin sağlığı açısından pek uygun olmayabilir. En ufak bir durumda hastaneye gitmeyi şart koymayın. Anne olmakla birlikte iyi bir gözlemci olmanızda gerekmektedir.

  ]]>